Chelácia – vylúčenie ťažkých kovov z tela

Chelácia je termín pre vylúčenie ťažkých kovov, ktoré sa dostali do nášho organizmu. Medzi hlavné ťažké kovy, ktoré človeka pomaly likvidujú, patria: ortuť, hliník, olovo, vápnik, kadmium, arzén, bárium, nikel a urán. Napríklad amalgámová plomba do nášho organizmu vpúšťa každodenne trochu ortuti (hydrargyrum). Čím má človek viac amalgámových plomb, tým vzniká väčšie riziko na otravu ortuťou. Teplé nápoje, cigarety, cukor a hlavne kyselinotvorné výrobky, ktoré prídu do kontaktu s plombami, vypustia množstvo ortuti (približne 500 μg). Otrava ortuťou sa prejavuje rôznymi spôsobmi ako strata pamätitrasinfarktdepresie atď. Ak máte financie, tak si dajte odstrániť amalgámové plomby. Ale treba si dávať pozor. Väčšinou zubári odstránia plombu tak, že vám do úst vložia maximálne odsávaciu trubičku v domnienke, že to kúsky ortuti pri vŕtaní odsaje. Avšak neodsaje. Počas toho, ako máte celý čas otvorené ústa, do vášho tela prenikajú veľké častice ortuti. Vylúčiť tento ťažký kov bude určite náročnejšie ako jeho prijímanie. Preto požiadajte svojho zubára aby použil pri vŕtaní tzv. kofferdam, čo je vlastne rúško na ústa, ktoré zabraňuje, aby sa ortuť pri vŕtaní dostala do organizmu. Žiaľ, naši zubári amalgámovým plombám nevenujú žiadnu pozornosť, a preto takýmito prostriedkami nedisponujú. Môžete ich však požiadať, aby si rúško zaobstarali. Pokiaľ vám nevyhovejú, je možné kofferdam kúpiť aj na internete, avšak pravdepodobne nie na Slovensku. Ďalším nebezpečným kovom, ktorý často prijímame je hliník (aluminium) – ten sa do tela môže dostať prostredníctvom hrncov, panvíc, fólií, antiperspirantov, kozmetiky, zubných pást, liekov i niektorých potravín. Hliník sa vyskytuje napríklad v potravinárskej sóde bikarbóne (hydrogenuhličitan sodný) a v prášku do pečiva. Hlavnými príznakmi hliníku v tele je Alzheimerova chorobaParkinsonova choroba a strata pamäte.

Chelátory – prípravky, ktoré naväzujú a odvádzajú ťažké kovy z tela:

DMSA

Je to chemická zlúčenina (dimercapto succinic acid – Dimercaptobernsteinova kyselina), ktorá dokáže na seba viazať ortuť a následne ju vylúčiť. DMSA viaže ťažké kovy hlavne v mozgu, obličkách, črevách a v pečeni. Nemožno ju užívať, pokiaľ máte v ústach amalgámovú plombu. Môže sa však jednorázovo užiť po odstránení jednej amalgámovej plomby. Ak sa objaví nevoľnosť, vracanie alebo vyrážka, treba znížiť dávkovanie alebo prestať DMSA užívať. V dni ktoré sa berie DMSA, neužívajte žiadne minerálne doplnky.

Dávkovanie: 1 kapsula / 100 mg

  • Deti nad 10 kg a do 35 kg – jedna kapsula dvakrát denne, každý druhý deň.
  • Od 35 do 50 kg – jedna kapsula ráno a dve večer, každý druhý deň.
  • Nad 50 kg – dve kapsule ráno a dve večer, každý druhý deň.

Doba bratia DMSA je 3 týždne, potom týždeň pauza.

EDTA

Používa sa na cheláciu od ťažkých kovov ako olovo, kadmium, telúr a iné. EDTA (Calcium Disodium EDTA) na seba nedokáže viazať ortuť. EDTA je chelačné činidlo navrhnuté tak, aby viazalo a zneaktívnilo niektoré stopy kovov v tele (hlavne hliník). Tento produkt je určený ako doplnok intravenóznej chelatačnej terapie ložísk ťažkých kovov v obehu kardiovaskulárneho systému. Vzhľadom k tomu, že EDTA môže vyčerpávať hladiny dôležitých vitamínov a minerálov v organizme, je dobré ich v priebehu užívania EDTA dopĺňať. Jedná sa o bezpečnú látku, ktorá neohrozuje život. Neužívajte ju, pokiaľ máte v zuboch amalgámovú plombu. Účinok by sa zničil. Je potrebné sa zbaviť amalgámových plomb.

Dávkovanie: 1 kapsula / 600mg

  • 1 (pri vysokom zamorení 2 kapsule) kapsulu zapiť dostatočným množstvom vody každý deň ráno na lačno, večer doplniť organizmus minerálmi a vitamínmi (vápnik, horčík, zinok…)

Treba si dávať pozor, lebo chelátovanie berie aj vápnik z kostí. Preto je dobré dodávať k večeru organické minerály. Dlhodobá chelácia bez dodávania minerálov môže spôsobiť osteoporózu.

SPIRULINA

Spirulina je riasa, ktorá vie naväzovať ťažké kovy z mozgu, centrálneho nervového systému i z pečene. Keďže sa jedná o prírodný chelátor, nie je možné sa s ním predávkovať a môže sa užívať vo vysokých dávkach. Nezaznamenali sa žiadne nežiadúce účinky. Ak si chcete zaobstarať spirulinu, doporučuje sa, aby bola havajská, pretože spirulina pochádzajúca z Havaju je čistá a nezamorená.

KORIANDER

Účinný hlavne na ortuť. Žiaľ na Slovensku koriandrová vňať nie je veľmi populárna, dostupná je predovšetkým petržlenová vňať. Môžete použiť aj tú.

STONKOVÝ ZELER

Čistá šťava zo stonkového zeleru ráno nalačno.

ČUČORIEDKY

Rastliny môžu obsahovať rôzne flavonoidy a ich liečivý účinok sa sčítava vo forme percenta liečivej dávky. Flavonoidy sú chelátory v rastlinách.

KYSELINA JABLČNÁ

Chelátovať organizmus sa dá aj pomocou jabĺk, presnejšie kyselinou jablčnou. Čím kyslejšie jablká, tým lepší účinok.

ČAJ LAPACHO

Čaj z kôry stromu Lapacho – 1 PL čaju Lapacho varíme v 3 dl vody 10 minút a potom necháme cca 15 min odstáť. Pri väčšom zamorení môžeme piť čaj 3 krát denne.

MEDVEDÍ CESNAK

Môžete si z neho pripraviť buď tinktúru, alebo pesto.

JÓD SO SELÉNOM

Jód vylučuje z tela bróm a iné ťažké kovy.

Prevencia:

  • preventívne chelátovať (t.j. odkovovať) organizmus
  • dodávať telu jód a selén (neutralizujú účinky toxických látok)
  • konzumovať veľa zeleniny a ovocia, vrátane jabĺk
  • dodávať telu vlákninu
  • sauna – vysoké teploty a extrémne potenie vylučujú z tela ťažké kovy