Afty

Prírodná liečba áft:

 • hojeniu napomáha zinok - pri prvých známkach áft vziať tabletku s obsahom zinku 25 mg
 • vyplachovať ústa prípravkom Tantum verde
 • žuť čerstvý mladý šťaveľ (sušený už nezaberá) - malé afty zmiznú 
 • kloktadlo zo šalvie, levandule alebo lipového kvetu - preliať 2 až 3 kávové lyžičky bylinky štvrť litrom vriacej vody a nechať ich 15  minút pod pokrievkou lúhovať, kloktať 2x denne po 10tich minútach
 • vatu namočiť do propolisovej tinktúry a afty potierať
 • vyplachovať odvarom z ostružiny krovitej - 10 polievkových lyžíc na 1l, variť 5 min., 10 min. nechať odstáť
 • med pôsobí na afty, zlý stav ďasien, bráni prerastaniu kvasiniek v ústnej dutine
 • na kocku cukru nakvapkať francovku alebo Alpu a vložiť do úst
 • dať si do úst sparený navlhčený sáčok s čiernym čajom, vydržať 5 min - ak máte opar, dajte sáčok aj naň
 • zjesť hrsť čučoriedok  - pomáhajú čerstvé i zavárané
 • šťava z aloe vera - vymačkať trochu gélu z narezaného listu a naniesť, opakovať niekoľkokrát denne
 • kloktať domácim kloktadlom z 1 lyžičky sódy bikarbóny, 1 lyžičky soli, 1 lyžičky 1,5% peroxidu vodíka a 500 ml vody - neprehĺtať!!!
 • potierať ľadom z harmančekového čaju
 • ak sa vám afty opakujú často, obmedzte korenené jedlá, nepite kávu a nežujte žuvačky - predídete tým dráždeniu sliznice

Psychosomatika:

Psychické príčiny áft

Vysvetlenie klasickej medicíny:

Popis áft

S afty sa za niekedy za život stretla až štvrtina našej populácie. Afta vyzerá ako menšia bolestivý vriedok vnútri dutiny ústnej, na rozdiel od oparu, ktorý sa tvorí na perách.

Afty sa vyskytujú hlavne u mladších ľudí, častejšie postihujú ženy než mužov. Uvádza sa, že v populácii ľudí do tridsiatich rokov sa vyskytujú až u pätiny jedincov. Po tridsiatke sa afty objavujú menej často.

Presná príčina aftov zatiaľ nie je známa, najčastejšie sa hovorí o dôsledku porušenej imunity a teda aj ústnej mikroflóry. Afty síce nepatrí medzi závažné ochorenia, zato ale môžu spôsobiť nepríjemné bolesti a dokonca znemožniť pitie, príjem potravy alebo rozprávanie.

Čo sa týka nákazlivosti aftami, názory dosť rôznia. Ich nákazlivosť je ďalší zásadný rozdiel od oparov, kde je vírusový prenos bez diskusií. Niektoré pramene uvádzajú, že aftami sa možno nakaziť, avšak s istotou to netvrdí nikto.

Polemizuje sa aj o genetických predispozíciach k tomuto ochoreniu. Ak sa o nich dá vôbec hovoriť, tak s naozaj veľkým vplyvom vonkajšieho prostredia.

Rizikové faktory áft

Aftami sú najčastejšie postihnuté ženy a celkovo mladí ľudia do tridsať rokov.

Pretože je výsev áft podmienený aj hormonálnymi zmenami, môžu sa častejšie vyskytnúť u žien pred menštruáciou.

Ďalej sa uvádza, že riziko aftov pribúda so stresovou záťažou, čo rovnako ako už spomínané hormonálne zmeny súvisia s rovnováhou imunitného systému. Ak je ochranný systém organizmu oslabený, opäť sa zvyšuje riziko poškodenia ústnej sliznice.

Ďalej sa afty objavujú častejšie u jedincov so zubnými protézami alebo strojčekom, v týchto prípadoch sa totiž zvyšuje plocha pre usadzovanie škodlivých baktérií v ústach.

Negatívne, čo sa týka aftov, tiež pôsobí zlozvyky v podobe okusovanie alebo žuvanie tvárou, pier alebo jazyka. Dráždenie sliznice je opäť náchylnejší k zápalu.

Rovnako tak môže byť dôvodom pre áft ostrý koniec zuba alebo zubné výplne alebo nesprávne pasujúce zubná náhrada.

Ďalšou rizikovou skupinou sú fajčiari alebo ľudia pravidelne prežúva tabak. Tu je sliznica narušená opakovaným stykom s cudzorodými látkami, a preto je náchylnejší k rôznym infekciám alebo léziám.

Ďalším dôvodom môže byť nedostatok vitamínov, a to hlavne vitamínov z radu B, ktoré nájdeme napríklad v droždia.

Hovorí sa tiež o individuálnej citlivosti na zložky niektorých zubných pást alebo potravín, na ktorú tela niektorých jedincov reagujú práve výsevom áft.

Prevencia áft

Keďže afty veľmi závisí na stave imunitného systému, je jeho podpora jedným zo spôsobov prevencie týchto ťažkostí. Ochrana imunitného systému spočíva v správnej životospráve, dostatku spánku a vyhýbanie sa dlhodobým stresom.

Ďalšie predchádzanie tkvie v správnej starostlivosti o ústnu dutinu, tak aby sa v nej nemnožili cudzorodé mikroorganizmy, ktoré by mohli sliznicu poškodzovať.

Samozrejme je potrebné sa pri riziku aftov vyhýbať uvedené faktory, ako je fajčenie, poškodzovanie ústnej sliznice hryzením alebo prípadným dráždivým hygienickým prostriedkom a potravinám. Ak ste k aftám náchylní, nepoužívajte zubnú kefku s ostrými a tvrdými štetinami.

Okrem klasických vitamínov podporujúce imunitu (vit. C) je veľmi odporúča pribrať ešte vitamíny skupiny B, kam patrí napr. Kyselina listová (bežne sa predávajú v tzv. B- komplexu), pretože drobné vriedky na ústnej sliznici sú jedným z prvých príznakov ich nedostatku.

Príznaky a prejavy áft

Afta je malý, belavý alebo žltkastý vriedok na sliznici dutiny ústnej, väčšinou olemovaný červeno. Ich veľkosť sa môže pohybovať od rozmeru špendlíkovej hlavičky do 0,5 cm štvorcových.

Môžu sa objaviť kdekoľvek v ústnej dutine, najčastejšie na vnútornej strane líca, ďalej potom na poschodí alebo jazyku.

Rozlišujeme malé a veľké afty. Malá afta nepresahuje bežný půlcentimetr a vymiznú samovoľne do desiatich dní, bez toho aby zanechala jazvu. Naproti tomu tzv. Veľké afty sa môžu hojiť pomalšie, niekedy aj niekoľko týždňov, a zanechať jazvy. Veľké afty sú často príčinou ostrej bolesti, ktoré znepríjemňujú inak tak bežné činnosti, ako je jedlo alebo pitie. Nepríjemná bolesť sa zvyčajne objaví už deň v predstihu pred objavením aftov.

Bolestivé miesta na ústnej sliznici sú zrejmá už deň pred objavenia prvých vriedkov, tie potom majú typický belavý povrch so začervenanými okrajmi. Naraz sa ich môže objaviť v ústach aj niekoľko.

Väčšie afty môžu spôsobovať veľké rezavé bolesti. Je dôležité pozorovať priebeh ochorenia hlavne u detí, ktoré z dôvodu bolestivých áft v ústach môžu odmietať prijímať tekutiny a ľahko sa potom stanú nebezpečne dehydrovaným. Jedinci náchylní k aftám ich môžu pozorovať aj viackrát do roka.

Liečba áft

Za normálnych okolností afty po niekoľkých dňoch samy odznejú, prípadne pomôže liečba vitamíny alebo vynechanie dráždivých jedál z jedálnička.

Pokiaľ sú však afty natoľko bolestivé, že by nám zabraňovali dostatočné piť, je ich v ústach naraz viac ako 4 alebo ak bolí natoľko, že spôsobujú horúčku, nemalo by sa otáľať s návštevou lekára. To tiež v prípade, že sa afty opakovane vracia viac ako trikrát ha rok alebo ich liečba trvá dlhšie ako dva týždne.S afty najlepšie poradí stomatológ.

V súčasnej dobe existuje mnoho prípravkov zmierňujúce nepríjemné príznaky aftózna stomatitídy. Sú to lokálne anestetiká, ktorá po potretie znecitlivejú danú oblasť.

Ďalej sa môžete stretnúť s dezinfekčnými prostriedkami ústnej dutiny, kedy sliznicu úst zbavíte nadbytočného množstva patogénnych baktérií, ktoré môžu zápaly podporovať.

Liečba aftov je ťažšie ako u oparov pre to, že nie je jasná príčina ako u oparov a tiež že aplikovanej masti a gély sa ľahko zmyjú vlhkým prostredím ústnej dutiny. Niektoré gély sa však vyznačujú vysokou priľnavosťou, postihnuté miesto dočasne zakryjú a preto umožňujú napríklad jesť alebo piť. Veľakrát ale za cenu dočasnej straty chuti.

Ako si môžem pomôcť sám

Na momentálnej bolesť pomáha cmúľať kocku ľadu, ktorá ústnej celkovo znecitlivie.

Upokojujúci účinok tiež môžu mať výplachy harmančekom, môžete sa stretnúť aj so špeciálnymi bylinnými ústnymi vodami, ktoré by taktiež mali ústnu dutinu upokojiť a dezinfikovať.

Počas liečby áft sa vyvarujte korenených jedál a kávy, ďalej inak dráždivých a kyslých jedál ako sú citrusy alebo paradajky a papriky. Fajčenie a žuvanie tabaku, ale aj žuvačiek môže ústnu sliznicu dráždiť a preto sťažovať liečbu áft.

Komplikácie áft

Už spomínaná dehydratácia malých detí nie je ani tak komplikácií, ako skôr extrémnym vedľajším účinkom aftov. Ak u dospelého afty ohrozujú pitný režim, u malých detí je na neho treba dohliadať dvojnásobne.

Ide tiež o imunitný problém, preto by sme si na afty mali dávať väčší pozor v čase choroby alebo iného imunitného oslabenia.

Vo výnimočných prípadoch môže proti opakovaným navrátením áft pomôcť až laserová minioperácia, kedy sa poškodená tkanivo odstráni invazívnym laserovým lúčom.