Akné

Prírodná liečba akné:

 • 1 lyžičku nechtíkovej tinktúry zamiešať do pohára vody a tampónom potierať postihnuté miesta
 • 2x denne natrieť pupienky propolisovou tinktúrou
 • naniesť na pleť med so škoricou - 3 lyžice medu a 1 lyžička škorice sa zmieša v pastu, tá sa aplikuje na pupienky a opláchne
 • na začínajúcu vriedok prikladajte každú hodinu na 2 až 3 minúty kocku ľadu
 • harmančekový čaj - každé ráno si vlažným čajom umývať tvár, potom už neoplachovať, len utrieť a naniesť krém
 • na pokožku kašu z čerstvo roztlačených cibuľových plátkov, pomáha najmä na rozškriabaných miestach
 • medovka: dezinfekčné a regenerujúce účinky, pleť upokojí a zároveň osvieži - z bylinky vytvoriť masku alebo silný vývar na umývanie pleti
 • šalvia: protizápalové a hojace účinky, upokojuje pleť - z bylinky vytvoriť masku alebo silný vývar na umývanie pleti
 • aloe vera urýchľuje liečbu vriedkov - použite gél z čerstvých listov aloe alebo prípravok s 99%ným obsahom aloe vera
 • maska ​​- zmiešať nastrúhanú uhorku s tvarohom a kvapkou citrónu, naniesť na tvár a nechať pôsobiť asi 10 minút, zmyť vlažnou vodou
 • čajovníkový olej (tea tree) - pôsobí ako antiseptikum
 • na dezinfikovanie nepoužívať alkohol - ten kožu len vysuší a podráždi
 • konopný alebo hroznový olej - používať namiesto krémov
 • minerál MSM (metylsulfonilmetán) - zdroj organickej síry
 • zinok
 • vitamín E
 • stonkový zeler (šťava), čučoriedky (v smoothie so zeleným jačmeňom a spirulinou)

Psychosomatika:

Psychické príčiny

Emocionálna náplň konfliktu: Zaútočili na mňa, pošpinili ma, urazili ma, toto obviňovanie ma ponižuje, je strašné ako vyzerám.

Príklad: U dospievajúcich sa často jedná o pocit menejcennosti v súvislosti so svojím zovňajškom.

Vysvetlenie klasickej medicíny:

Popis akné

Akné pozná snáď každý adolescent. Uvádza sa, že sa vyskytuje až u 85% mladých ľudí do 25 rokov.

Nevzhľadné pupienky, začervenaná a mnohokrát bolestivé miesta, po ktorých často zostanú jazvy. Hnisavé a zápalové uhry alebo len rozšírené a zanesené póry. Akné je zápalový proces prebiehajúci v upchatom vývodu mazovej žliazky.

Vývody mazových žliazok na tvári, ale veľakrát aj na chrbte alebo na iných častiach tela sa začnú upchávať pôsobením hormónov androgénov. Androgény sa tvoria v nadobličkách a v mužských pohlavných žľazách, preto sa akné síce objavuje u oboch pohlaví, ale u mužov je častejšia ťažší priebeh. Vplyvom týchto hormónov začne mazové žliazky nadmerne produkovať maz, odkiaľ sa tiež viac mastí pleť.

Ďalej sa začnú neprimerane množiť bunky vývodného kanálika mazové žliazky. Mazový kanálik sa odumretými zrohovateným bunkami postupne upchá a vytvorí perfektné prostredie pre množenie baktérií.

Najznámejšie baktérií spôsobujúce akné je baktéria rodu Propionibacterium acnes. Na prítomnosť cudzích mikroorganizmov reaguje imunitný systém prudkú ochrannú, zápalovou reakciou. Takto sa v upchatom póru utvorí zápal, ktorý je už známym boľavým alebo hnisavým Uhrík.

Akné nie je infekčný, preto nemožno preniesť na inú osobu. Škriabaním alebo neodborným ošetrovaním sa ale môže rozniesť napríklad na iné miesta na tvári, pretože roznesie baktérie aj do iných, zatiaľ nenakazených mazových kanálikov.

Rizikové faktory akné

Hlavné dôvody pre tvorbu akné sú hormonálne nestabilita, zlá výživa a nedostatočná alebo nesprávna starostlivosť o pleť.

Z prvého z uvedených vyplýva, že akné ohrozuje dospievajúci a to ako mužov, tak ženy, pretože hormóny androgény sú prítomné tak v mužskom, tak v ženskom tele. Zmeny mazových kanálikov postihujú všetky dospievajúci, niektorí však môžu mať genetické predispozície k ťažšiemu priebehu akné.

Z dôvodu hormonálnej nestability trpí akné tiež ženy v priebehu menštruačného cyklu, a to najčastejšie niekoľko dní pred menštruačným krvácaním.

Kožné zmeny môžu pozorovať tiež tehotné ženy, individuálne k lepšiemu alebo k horšiemu.

Nesprávna starostlivosť o pleť ako príčina vzniku akné často uzatvára bludný kruh, kedy akné vzniká znovu a znovu kvôli neodbornej manipulácii s už vzniknutými uhry.

Prevencia akné

Prevencia akné súvisí s predchádzajúcimi príčinami vzniku. Pleť by mala byť dostatočne čistená,aby sa póry nezanášali nečistotami zvonku, ako sú rôzne prachové častice a súčasne aby nezvyšovali riziko infekcie rôznymi baktériami, ktoré sa tvoria na povrchu pleti.

Čistiť pleť je doporučované dvakrát denne, ráno a večer.

Zo stravy pôsobí priaznivo vyvážená strava s dostatkom minerálov a vitamínov, dostatok ovocia a zeleniny, strukoviny a ryby. Z minerálov stojí za to spomenúť zinok, ktorý je celkovo pre pleť jedným z najdôležitejších.

Pre tvorbu akné naopak hovorí požívanie alkoholu, fajčenie cigariet alebo konzumácia príliš korenistých a mastných jedál. Negatívne môže pôsobiť aj nadmiera cukrov i umelých sladidiel.

Rovnako ako u ďalších kožných ochorení môže za akné čiastočne vnútorná pohoda organizmu. Pokiaľ bude telo vystavované neustálym stresom, prejaví sa to aj na stave zdravia pokožky.

Príznaky a prejavy akné

Postupný vývoj hnisavého Uhrík prebieha takto: prvá známka zápalu, avšak nie ešte viditeľná okom sa nazýva mikrokomedo. Mazový kanálik je tu zúžený a upchatý odumretými kožnými bunkami.

Hromadiacim sa mazom a ďalšími zrohovateným bunkami sa z mikrokomeda stáva postupne tzv. uzavreté komedi. Uzavretá komedá nie sú na pleti pri bežnom pozorovaní viditeľná, iba pri bližšom pohľade na napnutú pleť.

Z uzavretého komedá sa môže stať tzv. otvorenej komedi, ktoré je viditeľné na povrchu kože ako všeobecne známa čierna bodka. Čierne bodky sa najčastejšie objavujú v tzv. T-zóne, t.j. na brade, na nose a na čele.

Pokiaľ toto otvorené komedi praskne, vyleje sa jeho obsah do podkožia, kde spôsobí zápalovú reakciu.Zápalové ložiská sa prejavujú ako známe pupienky s hnisavým alebo vodnatým obsahom.

Liečba akné

Liečba akné sa delia na lokálnu liečbu priamo na poškodené pokožke a celkovú liečbu, kedy sa lieči celý organizmus pomocou komplexných tabliet.

Lokálna liečba spočíva v starostlivosti o komedóny, kedy sa snažíme zbaviť ich nahromadeného obsahu ale aj zabrániť ich ďalšej tvorbe. Tu hovoríme o lokálnych retinolu.

Ďalej lokálne liečivá zahŕňajú antibakteriálne látky, ktoré zbavujú povrch pleti škodlivých mikroorganizmov. Sú to buď dezinfekčné prostriedky, alebo lokálne antibiotiká. U antibiotík je potrebné dodržať dobu a frekvenciu aplikácie, pri zlom užívaní hrozí, že antibiotiká prestanú na baktérie spôsobujúce akné účinkovať.

Lokálne doplnky na liečbu sú voľne dostupné a vyrába je veľa firiem. Väčšinou sú na báze kyseliny salicylovej, ktorá pomáha čistiť pleť a odstraňovať odumreté zrohovatené bunky z povrchu pokožky.Ďalej často obsahujú zinok, ktorý napomáha hojeniu pleti a obnove poškodených tkanív.

K celkovej perorálnej liečbe sa pristupuje v prípadoch akné s ťažším priebehom. Jednak sa, u žien, zakladá na hormonálnej báze, keď niektoré hormonálna antikoncepcia zlepšujú priebeh akné (Jeanine, Diane 35 a ďalšie). Ženské hormóny obsiahnuté v hormonálnej antikoncepcii vedú k zníženiu tvorby kožného mazu a často aj k postupnému ústupu akné.

kombinácii s hormónmi je ale väčšinou nutné venovať akné aj lokálne starostlivosť. Na liečbu akné sa krátkodobo nasadzujú aj celková antibiotiká, opäť v kombinácii s lokálnou starostlivosťou.

Posledným typom celkovej liečby akné sú celkové retinoidy. Pôsobí najúčinnejšie, ich liečbu však sprevádza niektoré vedľajšie účinky. Keďže táto liečba je dostupná len na lekársky predpis, lekár by mal pacienta vždy upozorniť na všetky riziká užívania ako je poškodenie nenarodeného plodu alebo suchosť kože a slizníc či bolesti svalov a kĺbov.

Ako si môžem pomôcť sám

Pleti prospeje, ak bude dvakrát denne umytá špeciálnym prostriedkom. Častejšie úzkostlivé umývanie môže byť na škodu. Rovnako tak umývanie príliš alkalickými prostriedky ako je mydlo.

Zdanlivo nutné vymačkávání komedónov môže často spôsobiť rozsev do ďalších miest na pokožke, a preto je nutné šetrnú expresiu zápalových Uhrík vykonávať na čisté pleti a výhradne čistými rukami.

Tzv. peeling pomáha k vhodnému čistenie pleti, nie však u hnisavých komedónov, kedy naopak lepšie roznáša infekciu po pleti.

Existuje nespočetne poučiek a rád ako zaobchádzať s akné. Odporúča sa napríklad prechádzaní po tvári citrónom pre rozjasnenie pleti, požívanie kvasníc pre zlepšenie stavu pleti.

Ak nemáme problémy s citlivou kožou, môžeme na akneóznu pleť použiť alkoholové čistiace prostriedky, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach i drogériách. Nemali by sme opomínať hydratáciu pleti krémy, tu treba uprednostniť riedke krémy alebo pleťové mlieka, ktoré nebudú póry zbytočne upchávať.

Ak sa stretávame s ťažkým priebehom akné, odborný kožný lekár nám môže nielen predpísať rýchlejší liečbu, ale predísť napríklad nevzhľadným jazvám.

Komplikácie akné

S návštevou lekára by sa nemalo otáľať, ak je akné natoľko ťažké, že hrozí zanechania jaziev. V týchto prípadoch často liečebná kozmetika nestačí a lepšie pomôže odborná ruka.

Prípadné vzniknuté jazvy môžu na pleti zostávať ešte dlho po prekonaní puberty, aj tu je však možná pomoc. Jazvy po akné sa najčastejšie odstraňujú pomocou laseru, kedy sa lúčom porušená pleť donúti k novej regeneráciu. Tento zákrok však môže byť pri zásahu na väčších plochách dosť nákladnou záležitosťou.