Alergia (na peľ, roztoče, plesne či potraviny)

Vysvetlenie alergie z hľadiska celostnej terapie:

Kortikoidy (kortikosteridy) a antihistaminiká potláčajú imunitné reakcie organizmu (majú imunosupresívny účinok), t.j. blokujú imunitný systém.

Kortikoidy ovplyvňujú v organizme mnoho fyziologických funkcií, z toho vyplýva ich veľké množstvo nežiadúcich účinkov. Môže dochádzať k ukladaniu tuku – obezite, ďalej zvýšený krvný tlak, akné, svalová slabosť, impotencia, nadmerné ochlpenie, porucha metabolizmu glukózy (vplyvom čoho vzniká steroidný diabetes mellitus), oslabenie imunitného systému, zníženie vnímavosti na bakteriálne, vírusové a fungálne infekcie, aktivácia latentných infekcií, spomalené hojenie rán, osteoporóza a osteopénia, myopatia (ochorenie kostrového svalstva), šedý a zelený zákal, hypokalémia (nízka hladina draslíka v krvi), hypertenzia (zvýšený krvný tlak), útlm nadobličkových funkcií, žalúdočné vredy, poruchy menštruácie a ďalšie.

Názvom antihistaminiká sa označujú látky, ktoré sa viažu predovšetkým na H1 receptor (cievy, dýchacie cesty, hladké svaly, srdce, centrálna nervová sústava). Vplyv na CNS sa prejaví predovšetkým ospanlivosťou a zníženou psychomotorickou výkonnosťou. Celosvetovo je registrovaných viac ako 40 antihistaminík rôzneho chemického zloženia. Tento zoznam sa neustále mení. Viaceré molekuly boli vyradené pre závažné nežiaduce účinky. Antihistaminiká narúšajú koordináciu, reakčné časy, zhoršujú myslenie, ich dlhodobé užívanie spôsobuje aj obezitu a vyššiu hladinu inzulínu v krvi (podľa štúdie časopisu Obesity z r. 2010). Výpočet ich nežiadúcich účinkov tu však nekončí a týka sa aj ďalších oblastí ako len centrálneho nervového systému.

Základným rozdielom prístupu celostnej medicíny k vysvetleniu príznakov alergie oproti klasickej medicíne je vychádzanie z tvrdenia, že ľudský organizmus aj imunitný systém sa nikdy neobracajú sami proti sebe resp. že to, čo klasická medicína nazýva „neprimeraná reakcia imunitného systému“ je v skutočnosti prirodzený ochranný systém organizmuNaše telo vždy pracuje v náš prospech.

V prípade alergií sú zväčša v tele prítomné tzv. pomalé víry (napr. vírus Epstein-Barr) a ťažké kovy.

Už ste niekedy vy alebo váš blízky absolvovali test na potravinovú alergiu alebo intoleranciu? Hoci tento test tvrdí, že ukáže potraviny, na ktoré ste alergický, môže vám poskytnúť informácie, ktoré negatívne ovplyvňujú vaše stravovacie voľby. Napríklad, keď takýto test ukáže, že ste alergický na zeler, je pravdepodobné, že zeler zabíja nejaký patogén vo vašom tele a tento patogén uvoľňuje toxíny, ktoré vytvárajú histamínovú reakciu. Bohužiaľ, toto sa môže nesprávne vysvetliť ako alergia na zeler. V skutočnosti zelerový džús ničí vo vašom tele baktérie, plesne a ďalšie patogény. Ďalšie príklady neuveriteľne silných a liečivých potravín, ktoré môžu nesprávne spustiť test na potravinovú alergiu resp. intoleranciu, sú figy, ktoré pomáhajú pri boji proti E. coli a streptokokom, cesnak, ktorý môže pomôcť pri vyhubení Helicobactera pylori, stafylokokoch, streptokokoch, E. coli a plesniach alebo banány, ktoré pôsobia proti vírusom. Dôvod, prečo tieto potraviny môžu vyvolať nesprávne výsledky pri týchto typoch testov, je, že keď tieto potraviny vstupujú do tela, zabíjajú patogény, ktoré explodujú a uvoľňujú jedy. Tieto reakcie sa nesprávne vyhodnotia ako alergia alebo intolerancia danej potraviny.

Možno bude pre vás prekvapením, keď sa dozviete, že neznášanlivosť laktózy tiež nie je výsledkom toho, že vaše telo netoleruje laktózu. Súčasná veda a výskum nechápu, čo sa skutočne deje pri alergii na mliečne výrobky. Ak konzumujete mliečny výrobok a všimnete si okamžitý nepríjemný pocit, to, čo sa v skutočnosti odohráva, je, že mliečne produkty vo vašom organizme kŕmia patogény, ktoré sa nachádzajú vo vašom črevnom trakte. Predstavte si tieto patogény ako ako skupinku pyraní, ktoré kŕmite. Tieto patogény sa nekŕmia iba laktózou, ale aj ďalšími zložkami nachádzajúcimi sa v mlieku a mliečnych výrobkoch, a pri tom produkujú veľké množstvo toxínov, ktoré vyvolávajú symptómy (ako hnačka, kŕče, nadúvanie) prítomné pri „alergii/intolerancii“ na mlieko a mliečne výrobky.

Rovnako, keď má niekto alergiu na pšenicu alebo celiakiu, nie je to kvôli samotnej pšenici, ale pretože má človek v tele patogén, ktorý sa živí pšenicou. Ak teda má niekto alergiu na pšenicu alebo celiakiu, to, čo skutočne potrebuje, je začať riešiť patogény v tele antivírusovými a antibakteriálnymi potravinami a doplnkami a minimalizovať potraviny, ktoré kŕmia patogény.

Ak máte reakcie na peľ, pokúste sa minimalizovať z vašej stravy pšenicu, mliečne výrobky, vajcia, repkový olej, sóju, kukuricu, rafinovaný cukor a bravčové mäso. Keď odstránite neproduktívne potraviny z vašej stravy, streptokoky vo vašom organizme, ako aj iné patogény, už nebudú mať palivo na to, aby sa ďalej rozmnožovali a spôsobili zmätok. Keď implementujete tieto odporúčania, príznaky alergie na peľ po určitom čase úplne klesnú a zmiznú.

Existujú určité neuveriteľne silné liečivé potraviny, ako sú čerstvé ovocie, listová zelenina a zelenina, ktoré pomáhajú likvidovať patogény, a tým vyvolávajú tzv. „alergické príznaky“ a spôsobujú zmätok v systéme. Tieto čerstvé, životodarné potraviny môžu pomôcť pritiahnuť toxické ťažké kovy a eliminovať ďalšie chemikálie a toxíny, ako sú napríklad pesticídy, ktoré môžu byť prítomné v našom tele. Ak ste absolvovali test na alergiu resp. intoleranciu potravín a dostali ste zoznam potravín, ktorým sa musíte vyhnúť a ten zahŕňa aj ovocie a zeleninu, je dôležité, aby ste tieto návrhy opätovne posúdili.

Keď odstránite zo svojej stravy potraviny, ktoré kŕmia patogény a naopak svoju stravu doplníte o potraviny a doplnky stravy, ktoré patogény likvidujú, detoxikačné reakcie, ktoré vznikajú pri konzumácii určitých liečivých potravín, budú slabnúť. Často ľudia, ktorí trpia chronickým ochorením, jedia stravu naplnenú pšenicou, mliečnymi výrobkami a vajíčkami a neuvedomujú si, že tieto výbery potravy ich vlastne zadržiavajú od liečenia ich chorôb a symptómov. Ľudia môžu dokonca viniť liečivé potraviny za to, že spôsobili niektoré z ich problémov, pretože keď zjedli uhorky alebo paradajky, liečivé vlastnosti týchto potravín mohli dočasne spôsobiť nepríjemné pocity pri odstraňovaní toxínov z tela. Je dôležité si uvedomiť, že výber potravín, ktorý robíte teraz, bude mať vplyv na vaše zdravie o päť, desať aj viac rokov.

Prírodná liečba alergie:

  • z vitamínov a minerálov pomáhajú: minerál MSM (metylsulfonilmetán) - zdroj organickej síry, magnézium (horčík), vitamín C
  • prírodné enzýmy obsiahnuté v surovej zelenine zlepšujú vstrebávanie bielkovín a črevnú flóru a prispievajú k odvádzaniu jedovatých splodín i k optimálnemu stavu imunity, preto by sme denne mali jesť tanier surovej zeleniny - šaláty, stonkový zeler, mrkvu, pór, reďkovky, karfiol, špargľu, papriky, tekvicu a pod.
  • čaj rooiboos
  • čaj zo žihľavy - 1 lyžicu preliať vriacou vodou, piť po dúškoch 3 šálky denne
  • čučoriedky, spirulina, zelený jačmeň - zbavujú telo ťažkých kovov
  • prospešné sú aj medicinálne huby: chaga, reishi, maitake, cordyceps, coriolus

Psychosomatika:

Psychické príčiny alergie

Emocionálna náplň konfliktu:

Pri vracajúcich sa ochoreniach (ku ktorým patrí aj alergia) musíme okrem emočného konfliktu brať do úvahy aj iné činitele a odkryť tzv. spúšťače (podľa Novej medicíny tzv. „koľaje“). Spúšťače sú dodatočnými aspektmi konfliktu v súvislosti s okolnosťami, ktoré môžu byť asociované v sekunde emočného konfliktu a pôsobia reflexne: Človek si v momente konfliktu všimne nielen najmenšie maličkosti, ale aj doprevádzajúce znaky bez toho, aby si toho bol vedomý. Deje sa to prostredníctvom všetkých zmyslov: teda napr. tónu hlasu, zvuku, pocitov všetkého druhu, taktiež chutí, a podrží si toto vyjadrenie skoro celý život. Ak sa človek neskôr dostane na takúto „koľaj“, môže z toho byť rezíduum celého konfliktu - ochorenie sa vracia na základe sprievodného činiteľa.

Okrem vlastných „koľají“ existujú taktiež tzv. „vedlajšie koľaje“, teda doprovodné stavy, ktoré dotyčnému v momente emocionálneho konfliktu taktiež zostanú v pamäti ako podstatné. Môže dokonca dôjsť naraz k 5 až 6 doprevádzajúcim stavom. Tieto okolnosti sú potom neskôr spúšťačom príslušných vracajúcich sa ochorení.

Ide o veľmi dobrý a pozorný systém varovania organizmu. Ak jedinec prekonal emocionálny konflikt pri podobnej alebo totožnej situácii, potom je organizmus pozornejší voči takému druhu biologického konfliktu. Alergie sú napr. varovné signály nášho organizmu, asi v tomto zmysle: „Pozor, pri jednej takej situácii sa ti prihodil emocionálny konflikt, buď opatrný, aby ťa to nezastihlo nepripraveného!“

My ľudia máme žiaľ tendenciu inštinktívne signály vytesňovať. Preto je maximálne kľúčové sprítomniť si okamih emocionálneho konfliktu a odstrániť emocionálnu prepojenosť na jej sprievodné znaky. Uvedomením si „koľají“ je možné ich definitívne znefunkčniť.

Príklad: Ak ste napr. v okamihu „konfliktu“ jedli napr. pomaranče, alergia na ne je viac než istá. Koľaje pôsobia na báze podobnosti životnej situácie, keď sa emocionálny konflikt vyskytol. Dôvodom je skutočnosť, že mozog nerozlišuje medzi ozajstnou a predstavovanou situáciou.

 

Z pohľadu psychosomatiky sú patogény (napr. pomalé víry) len tzv. vykonávačmi biochemických reakcií v organizme pri spúšťaní symptómov a naopak mnohé mikroorganizmy (napr. prospešné baktérie) hrajú dôležitú úlohu pri regeneračnej (liečebnej) fáze ochorenia. Pri odstraňovaní patogénov (napr. pomalých vírov) môžu byť nápomocné mnohé vyššie spomínané prírodné prostriedky, úprava stravy aj frekvenčná terapia plazmovým generátorom. Aby sme však zabránili cykliacemu sa opakovaniu príznakov ochorenia, je dôležité vyhľadať prvotnú príčinu - emocionálny konflikt.

Vysvetlenie klasickej medicíny:

Popis alergie

Imunitný systém človeka slúži na rozpoznávanie a likvidáciu cudzorodých a potenciálne škodlivých elementov (molekúl, mikróbov, parazitov alebo väčších neživých častíc). Ak je imunita správne "nastavené", predstavuje veľmi účinnú ochranu proti nespočetnému množstvu chorôb.

Môže sa však stať, že imunitný systém reaguje neprimerane aj na tie faktory vonkajšieho prostredia, ktoré človeku neškodia. Tieto reakcie sú prejavom precitlivenosti (hypersenzitivity) a patrí do skupiny tzv. Imunopatologických reakcií.

Precitlivenosť prejavujúca sa konkrétnymi príznaky označujeme ako alergiu, jej príčinu ako alergén. Alergén vždy pochádza z vonkajšieho prostredia. Ak je patologická imunitná reakcia namierená proti častiam vlastného tela, potom hovoríme o autoimunitných chorobách, ktoré sú popísané inde.

Prejavy alergie môžu buď nadobúdať formy sotva znateľné, alebo môžu chorého výrazne obťažovať, až ohrozovať na živote. Záleží na tom, ako silno je alergia vyvinutá, akou cestou av akom množstve do tela alergén vstúpi. Je prakticky nemožné vypísať tu všetky potenciálne alergény. Všeobecne sú to pele, prach, roztoče, baktérie, plesne, a látky obsiahnuté v potrave a v liečivách, ďalej bielkoviny tvorené bodavým hmyzom a živočíšne jedy.

Čo sa v tele odohráva?

Aby mohla vzniknúť alergická reakcia, musí sa imunitný systém s cudzorodou časticou najprv oboznámiť a rozhodnúť o jej škodlivosti. Toto rozhodnutie je úplne zásadné, lebo častice už nikdy nebude obyčajnou časticou, ale vždy alergénom. Vznik precitlivenosti na túto časticu sa nazýva senzibilizácie a celý proces trvá asi 3 týždne.

Častice je najprv požitá veľkými imunitnými bunkami (makrofágy), ktoré ju rozložia a potom na svojom povrchu "vystaví" jej fragmenty. Túto udalosť sledujú iné bunky (pomocné T-lymfocyty), ktoré s makrofágy komunikujú, a následne pošlú informácie o udalosti k bunkám stojacim na konci procesu (B-lymfocyty). B-lymfocyty prekonávajú určité zmeny a po krátkej dobe začnú tvoriť protilátky (typu IgE).

Protilátky sú zostavené tak, že na jednom konci majú štruktúru zodpovedajúcu tvaru fragmentu pôvodnej častice. V budúcnosti, ak do organizmu vstúpi rovnakej častice, sa budú protilátky môcť na ich povrch nadviazať. Svojim druhým koncom sa protilátky zavčas po svojom vzniku naviažu buď na povrch tzv. Bázomilné granulocytov, imunitných buniek kolujúcich v krvi, alebo na povrch mastocytov, obdobne vybavených elementov vykonávajúcich imunitný dozor v slizniciach a v koži.

Nové stretnutie s časticou, teraz už alergénom, vedie k anafylaktickej reakcii. Alergén je pri nej naviazaný na IgE protilátku a informácie o väzbe je ihneď prenesená do vnútra bazofilov či žírnych buniek, ktoré na ňu reagujú vyplavením množstvo aktívnym látok do svojho okolia. Tieto látky, medzi ktoré patrí napr. Histamín, heparín, prostaglandíny a iné, potom rozširujú cievy, umožňujú prienik tekutín z krvi do okolitého väziva (vznik opuchu), ovplyvňujú zrážanie krvi a pôsobí kontrakcie zažívaciu orgánov.

Podľa spôsobu vstupu alergénu do tela vznikajú potom reakcie miestnej (na slizniciach dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva, na koži) alebo celkové (alergén bol vpravenie do krvného obehu, v ktorom cirkuluje a reakcie sú viditeľné aj na vzdialených miestach od miesta vstupu). Konkrétne príznaky sú uvedené nižšie.

Rizikové faktory alergie

Skutočná príčina poruchy imunitného systému vedúca k alergickým reakciám nie je doposiaľ presne známa. Alergia je ochorením s multifaktoriálna základom, to znamená, že sa na jeho vzniku podieľa viac rôznych činiteľov.

Zrejme najvýznamnejším faktorom je genetická predispozícia. Dedičný predpoklad pre rozvoj alergie sa označuje ako atopie. Ak je jeden z rodičov dieťaťa atopik (bez sa však u neho alergia musela počas života prejaviť), má dieťa asi 30% pravdepodobnosť prejavu alergie. Ak sú atopici obaja rodičia, potom pravdepodobnosť stúpa na 60-80%. Z tohto dôvodu sa zatiaľ javí ako nepravdepodobné, že by človek mohol nejakým spôsobom rozvoju alergie zabrániť.

Mimo genetickú dispozícii sa ako ďalšie faktory pravdepodobne uplatňujú: priemyselné znečistenie ovzdušia, ozón, cigaretový dym a taktiež zvyšovanie životnej úrovne a zdravotnej starostlivosti (obmedzený kontakt s prirodzenými nečistotami v prírode, očkovanie atď.). Je dokázané, že rody, ktorých členovia prichádzajú od útleho veku do kontaktu so zvieratami a zeminou a pijú vodu z prírodných zdrojov, alergiami trpí vo štatisticky nižšom počte prípadov.

Mnohé alergie vznikajú pri dlhodobom a nadmernom vystavení niektorým látkam napr. V pracovnom prostredí. Snáď len tým sa možno uchrániť, ale výber zamestnania podľa pravdepodobnosti vzniku profesionálny alergie určite nie je obvyklým postupom.

Niektorú z foriem alergie dnes trpí viac ako pätina populácie. K rozvoju príznakov dochádza väčšinou už v detskom veku (často už u dojčiat). Neskôr sú objavené alergie na látky, s ktorými sa človek za život stretne zriedka (prvý kontakt je nasledovaný senzibilizáciou, druhý kontakt už je zvyčajne spojený s alergickou reakciou), ako je tomu u niektorých liečiv, exotických potravín, po bodnutí hmyzom, apod.

Najlepšou prevenciou v týchto prípadoch je samozrejme nabudúce sa alergénu vyhnúť a ak toto nemožno, je potrebné sa pre každý prípad vybaviť liekmi, ktoré priebeh reakcie zmiernia.

Príznaky a prejavy alergie

Príznaky môžeme deliť podľa cesty vstupu alergénu do tela alergika.

V prípade vdýchnutia (inhalácia) napr. Peľu z prostredia sa alergia ohlási vodnatú nádchou a kýchaním. Chronický stav sa označuje ako senná nádcha (pollinosis). Závažnejším prejavom je astma (astma bronchiale), súbor príznakov zahŕňajúcich predovšetkým dýchavičnosť z dôvodu stiahnutia svalstva priedušničiek (problémy sú predovšetkým s výdychom, ktorý je niekedy sprevádzaný počuteľným piskotom) a dráždenie ku kašľu.

Vzdušný alergén tiež dráždi pomocné zariadenia oka, čo vedie k nadmernému slzenie, štípanie očí a zápalu spojiviek.

Ak je alergén požitý, môže sa alergia prejaviť opuchom sliznice v celom rozsahu kontakte sústa s tráviacim traktom. Existuje tak možnosť opuchu koreňa jazyka s upchatím dýchacích ciest. Medzi prejavy potravinovej alergie ďalej patrí nevoľnosť až zvracanie, kŕčovité bolesti brucha, hnačka,neskôr sa môže objaviť vyrážka.

Ak vstúpi alergén priamo do krvného obehu (napr. Pri bodnutí hmyzom), môžu príznaky nadobudnúť celkového charakteru (a to veľmi rýchlo). Patrí medzi ne opuchy, stiahnutie orgánov tvorených hladkou svalovinou (dýchacie cesty, brušné orgány) prejavujúci sa dýchavičnosťou a kŕčovitými bolesťami brucha, svrbenie a / alebo vyrážka.

Závažnou reakciou je zníženie krvného tlaku z dôvodu rozšírenia priesvitu ciev (hypotenzia z vazodilatácia). Aktivácia regulačných mechanizmov tela sa potom prejaví ako rýchly tep srdca (tachykardia). Koža je nápadne bledá s na dotyk lepkavým, studeným potom. Posledne menované príznaky zodpovedajú stav nazývaný anafylaktický šok, ktorý priamo ohrozuje život. Ak je zrejmý rozvoj týchto príznakov (predovšetkým celkový pocit svrbenia, nevoľnosť, začínajúce bolesť brucha, zrýchlený tep) napr. Po bodnutí hmyzom, neváhame s privolaním záchrannej služby.

Atopický ekzém je alergický zápal kože. Kým senná nádcha a astma sa prejavujú u predškolských a mladších školských detí, atopický ekzém možno pozorovať už u dojčiat. Ide o suché, šupinovité,bledo červené okrsky, objavujúci sa u malých detí na tvári a na krku, u starších potom v záhyboch kože (podkolennej a lakťovej jamky, podpazušie, medziprstie). Ekzém obvykle svrbí, čo vedie k jeho rozškriabaní a nebezpečenstvo vniknutiu mikróbov.

Vyšetrenie alergie

Obvodný lekár pojme podozrenie na alergiu podľa typických príznakov, ktoré pacienta sužujú. Odošle ho k odbornému lekárovi, alergológovi, ktorý sa najprv sústredí na identifikáciu alergénu.

Do predlaktia sú pacientovi pri vyšetrení podkožne aplikované komerčne vyrobené zriedené alergény.Po cca pol hodine sa hodnotí kožná reakcia na konkrétne alergén (začervenanie a bledý puk v mieste vpichu znamenajú pozitívny nález).

Alergológ ďalej odoberá krv a žiada laboratórium o stanovenie hladiny protilátok (predovšetkým typu IgE). Tie môžu priniesť informácie o závažnosti alergie. Ak má pacient ťažkosti s dychom, je navyše vykonaná spirometria. Získané poznatky sú následne odrazovým mostíkom na stanovenie optimálneho liečebného postupu.

Liečba alergie

Liečba spočíva obvykle v podávaní antihistaminík, väčšinou sezónne (podľa výskytu alergénu v ovzduší). V prípade dýchacích ťažkostí sú predpisované lieky vo forme aerosólu alebo prášku na inhaláciu. Aplikujú sa buď pravidelne alebo ako záchranný liek len pri ťažkostiach.

Kortikoidy sú liečivá pôsobiace imunosupresívne, to znamená, že zmierňujú imunitné reakcie. Tento účinok však nie je ich účinkom hlavným (k ostatným patrí napr. Vplyv na metabolizmus, hospodárenie s vodou a soľami, vplyv na krvný tlak a i.), Preto ich dlhodobé podávanie inhaláciou alebo v tabletkách nie je žiaduce. S výhodou sú však používané lokálne v mastiach na liečbu ekzémov.

V poslednej dobe sa stále viac vsádza na liečbu tzv. Desenzibilizáciou. Do organizmu sú po určitý čas vpravované alergény injekčne, začína sa na veľmi malých koncentráciách a postupom času sa koncentrácia zvyšujú. Telo si tak na antigén "zvyká" a po úspešnej liečbe na neho už nemusí reagovať vôbec.

Nevýhodou liečby je neistý výsledok pri pomerne vysokej cene a nutnosť pravidelného dochádzania do ordinácie k aplikácii injekcie. Pacient musí vždy po dobu niekoľkých desiatok minút po aplikácii zostať pod dohľadom lekára, či nedôjde k vzniku alergických reakcií.

V prípade alergie na liečivo (obvyklá je alergia napríklad na jódové dezinfekčné prostriedky, na penicilín atď.) Je v pacientovom vlastnom záujme, aby o tejto skutočnosti vždy včas informovalzdravotnícky personál, s ktorým príde v rámci liečebných úkonov do styku. U takéhoto pacienta sú použité liečivá s inými účinnými alebo podpornými látkami, ale s rovnakým efektom.

Potravinová alergia vyžaduje vyhýbať sa v budúcnosti všetkým pokrmom, ktoré alergén môžu obsahovať.

Alergici, u ktorých sa v minulosti prejavila ťažká reakcia až anafylaktický šok (typicky po bodnutí hmyzom), sú vybavení pohotovostnom balíčkom obsahujúcim najčastejšie antihistaminikum,kortikoid a pravdepodobne aj injekciu adrenalínu (autoinjektor EpiPen), ktorú si môže alergik v prípade potreby aplikovať sám. O závažné alergiu je vhodné informovať aj blízkej osoby, ktoré môžu túto injekciu podať. V prípade detí je nevyhnutne nutné informovať o závažných alergiách učiteľa či vedúci detského kolektívu, do ktorých starostlivosti je dieťa odovzdávané.

Ako si pomôcť sám

Ak je to možné, alergik by sa kontaktu s alergénom mal vyhýbať. Lekár môže poradiť s nákupom rôznych pomôcok pre alergikov (napr. Hypoalergénneho posteľnej bielizne a pod.), Ktorých je na trhu dostatok a v dnešnej dobe už nie sú cenovo nedostupné. Doma je vhodné užívať vysávače s HEPA filtrom. Základom úspechu v boji s alergiou je disciplinovanosť a dodržiavanie liečby stanovené lekárom.

Komplikácie alergie

Najčastejšou a logickou komplikáciou je zhoršovanie príznakov neliečenej alergie. Napríklad pôvodný občasná nádcha sa mení v nádchu chronickou a tá nakoniec v astma.

Chronickým dráždením slizníc môže dochádzať k ich mikroskopickým aj okom viditeľným zmenám.Medzi tieto viditeľné zmeny patrí zvyčajne nepravé nádory, teda napr. Nosové polypy.

Ďalej sa nádcha môže zvrhnúť v chronické zápaly, spojiviek, nosových dutín alebo dokonca zápaly stredného ucha. Ak nebol predtým prítomný atopický ekzém, potom sa aj ten môže rozvíjať ako komplikácia.

Anafylaktický šok je najvážnejšia komplikácií, vyžadujúce okamžitý odborný zásah s podaním adrenalínu, antihistaminík, kortikoidov a infúzie tekutín. Je popísaný na inom mieste tejto stránky.