Anémia

Prírodná liečba anémie:

  • vylúčiť zo stravy mlieko - mlieko je nepriateľom železa
  • kyselina listová (B6)
  • vitamín B9
  • zinok - min. 50 mg zinku
  • žihľava - šťava z čerstvej žihľavy, prípadne čaj
  • denne dávku čerstvých obilných klíčkov (pšeničných)
  • denne kytičku čerstvej petržlenovej vňate
  • šťava z čerstvej bielej kapusty
  • železo vi vitamínových doplnkoch (organické) - spolu s ním aj vitamín C a vápnik

Psychosomatika:

Psychické príčiny

Emocionálna náplň konfliktu: Nedostatok lásky a súdržnosti v rodine, významný pocit menejcennosti súvisiaci s rodičmi resp. s rodokmeňom.

Príklad: Staršia žena žije so svojím synom a s nevestou, s ktorou je stále v konflikte, syn dáva za pravdu svojej manželke a matku posielajú žiť s druhým synom, žena má silný pocit menejcennosti a pocit nenávisti k manželke svojho syna, ktorú viní za vzniknutú situáciu. 

Vysvetlenie klasickej medicíny:

Popis anémie

Anémia je všeobecne ochorením krvi - konkrétne červených krviniek (erytrocytov). Ide o stav, pri ktorom sa zníži hladina hemoglobínu (Hb = červené krvné farbivo, na ktoré sa viaže kyslík) pod stanovené rozmedzie pre vek a pohlavie jedinca. S tým súvisí samotné zníženie počtu červených krviniek a aj samostatného objemu krviniek.

Hladina hemoglobínu u mužov je určená v rozmedzí 140-170 g / lau žien v rozmedzí 110-160 g / l. Pri poklese pod spodnú hranicu sa teda jedná o anémiu. Hladina každého jedinca sa určuje jednoduchými krvnými testami zapracovanými do bežného krvného obrazu u lekára.

Anémii delíme na tri hlavné skupiny podľa veľkosti červených krviniek (erytrocytov). Rozdeľujeme ju teda na mikrocytárna (malé krvné bunky), makrocytová (veľké) a normocytárna (normálnej veľkosti).

Všeobecné príznaky a prejavy anémie

Anémia má vo väčšine prípadov pozvoľný nástup. Hlavnými príznakmi, vedúcimi k správnej diagnóze, sú príznaky nápadné bledosti a znížená výkonnosť.

Objavuje sa spavosť (letargia), mdloby, dýchavičnosť, zvýšená srdcová frekvencia (tachykardia), bledosť kože a slizníc.

Môže dôjsť k vyvolaniu anginy pectoris (pálčivá, zvieravá bolesť za hrudnou kosťou), hlavne ak pacient zároveň trpí aterosklerózou (zúženie ciev) srdcových (koronárnych) tepien.

U starších osôb sa prejavuje zmätenosť.

U ľudí trpiacich srdcovým ochorením a starších pacientov môže dôjsť až k srdcovému zlyhaniu.

Anémiu môžeme rozdeliť do ôsmich skupín podľa príčiny jej vzniku.Každá skupina má svoje špecifické príznaky, príčiny a liečbu. Hlavné delenie je podľa veľkosti krviniek na makrocytová (veľké krvinky), mikrocytárna (malé krvinky) a normocytárna (krvinky bežnej veľkosti).

ANÉMIA mikrocytárna

1) Anémia z nedostatku železa

Železo naše telo potrebuje práve k tvorbe hemoglobínu. Ak sa zníži obsah železa v tele, zníži sa počet hemoglobínu a nie je na čo nadviazať potrebný kyslík.

Železo získavame hlavne zo stravy - zelená zelenina, červené mäso, vajcia a mlieko. K jeho vstrebávaniu dochádza v tenkom čreve. Jeho nedostatok je častejšia u žien pred "prechodom" (menopauzou, klimaktériom) pri menštruačnom krvácaní.

Medzi hlavné príčiny nedostatku železa patrí nedostatočný príjem v potrave (často sa vyskytuje u malých detí nevyváženou stravou), strata krvi u menštruácie, chronická strata krvi obvykle z tráviaceho ústrojenstva (toto môže byť jediným príznakom rakoviny čreva), ďalej zvýšená potreba železa v tehotenstve alebo znížené vstrebávanie (absorpcie) pri ochorení tenkého čreva, alebo po odstránení žalúdka (gastrektómia).

K príznakom radíme krehké a lámavé vlasy či nechty, červený a vyhladený jazyk (atrofická glositída), nechty konkávneho tvaru (koilonychie) a tiež zriasenie na zadnej stene hrdla, pri ktorom sa ťažko prehĺta (dysfágia).

Pri liečbe sa snažíme odstrániť pôvodný príčiny. Preto sa užívajú prípravky obsahujúce železo. Najčastejšie v tabletovej forme (perorálne) - napr .: síran železnatý (200mg 3 × denne po dobu až 6 mesiacov). Tráviace ťažkosti ako zápcha či hnačka sa zvyčajne spraví po užívaní napr. glukonanu železnatého. Ak sa železo nedostatočne vstrebáva v tenkom čreve, je nutné podávať lieky v injekčnej forme.

2) Anémia pri chronických ochoreniach

Tento druh anémia sa najprv neprejavuje ani znížením hladiny hemoglobínu ani zmenou tvaru a veľkosti červených krviniek, ale vyskytuje sa u niektorých ochoreniach ako jeden z príznakov.

Patrí sem reumatoidnej artritídy (zápal kĺbov), zlyhanie obličiek a pečene, chronickej infekcie, zhubné (malígne) nádory a zápalové ochorenia (napr. Crohnova choroba - ochorenie sliznice tráviaceho traktu).

Pri tejto anémii dôjde k zníženiu životnosti červených krviniek (normálne je asi 120 dní) a zníženie tvorby erytropoetínu (hormón tvorený v obličkách, ktorý stimuluje tvorbu červených krviniek). Hladina železa je normálne alebo naopak zvýšená.

Liečba železom je u tohto druhu teda neúčinná a je potrebné liečbu zamerať na skutočnú príčinu - teda liečbu samotného ochorenia, ktoré anémiu spôsobilo. V niektorých prípadoch možno pacientovi pomôcť dávkami erytropoetínu.

ANÉMIA makrocytová

Pri makrocytová anémii sú červené krvinky nevyzreté a veľké, keďže majú narušenú syntézu DNA.Najčastejšie je príčinou nedostatok vitamínu B12 alebo kyseliny listovej, ktoré sú k tejto syntéze potrebné.

1) Anémia z nedostatku vitamínu B12

Vitamín B12 by mal byť súčasťou prijímanej potravy každým z nás. Získavame ho prevažne z živočíšnych zdrojov - mäso, ryby, vajcia a mlieko. Vstrebáva sa v tráviacom ústrojenstve vďaka vnútorným faktorom, ktoré vypúšťajú bunky v žalúdku. Potom putuje až do pečene, kde sa skladuje do zásoby až na 2 roky a viac.

Jednou z príčin jeho nedostatku je nízky príjem v potrave - hlavne u vegánov (ľudia, ktorí sa živia potravou, ktorá nie je z žiadne súčasti stvorená z živočíchov), ďalej poruchou vstrebávania, nedostatkom vnútorného faktora zo žalúdočnej sliznice (intrisic faktor), perniciózna anémia (viď. nižšie), následkom odňatia žalúdka, poruchou vstrebávania v tenkom čreve, ochorenia pankreasu, chronický zápal slinivky brušnej.

2) Perniciózna anémia

Ide o autoimunitné poruchy, kedy dochádza k ochabnutiu žalúdočnej sliznice, a tým k zlyhaniu vnútorného faktora a zvýšenie tvorby žalúdočnej kyseliny, ktorá znižuje vstrebávanie vitamínu B12.Častejšie sa toto ochorenie prejavuje v dospelom veku a u ľudí so svetlými vlasmi a modrými očami.

Príznaky tejto anémia majú pomalý nástup, a preto k stanovenie správnej diagnózy často dochádza v pokročilom štádiu. Patrí sem otupenosť, únava zníženie hmotnosti, bledosť.

Ďalej sa vyskytujú neurologické príznaky - môže sa objavovať brnenie v končatinách, ktoré môže prejsť až do ochrnutie a postihnutia mozgovej činnosti až v demenciu.

Na vyšetrenie poslúži krvný obraz, z ktorého sa určí hladina vitamínu B12. Podľa týchto výsledkov sa potom podáva vitamín B12 injekčne do svalu, nakoľko pri podávaní ústami sa nevstrebáva. Najprv sa podáva do doplnenia správnej hladiny a potom sa udržuje po zvyšok života. Liečba môže oddialiť neurologické príznaky a zastaviť procesy neskorších zmien.

3) Nedostatok kyseliny listovej

Kyselina listová je vitamínom skupiny B a jej účinky úzko súvisia s vitamínom B12. nachádza sa v pečeni, kvasniciach a zelenej zelenine. V tehotenstve je potreba jej vyššie hladiny, preto je nutné ju dodávať aj v tabletách, aby sa zabránilo defektom nervovej trubice plodu - napr .: rázštep chrbtice.

Príčinou môže byť znížený príjem prichádzajúce so starobou, u alkoholikov au nedonosených detí.Ďalšou príčinou môže byť zlé vstrebávanie napríklad u Crohnovej choroby. Nedostatok kyseliny listovej sa prejavuje rovnako ako anémia.

Liečbou je tiež podávanie nedostatkového vitamínu, teda kyseliny listovej a to v tabletkách s dôrazom na liečbu pôvodnej príčiny.

ANÉMIA normocytárna

1) Aplastická anémia

Aplastická anémia je ochorenie, ktoré sa vyskytuje ojedinele. Je spôsobené útlmom kostnej drene. V kostnej dreni dochádza k tvorbe všetkých zložiek krvi - červené krvinky (erytrocyty), bielych krviniek (leukocyty) a krvných doštičiek (trombocyty). Pri jej útlmu sa hladina všetkých zložiek zníži. Toto ochorenie je predovšetkým získané (prejaví sa počas života), ale sú jedinci, ktorí ju zdedia.

So vznikom aplastickej anémie možno spojiť aj ostatné druhy anémie. Môžu jej tiež spôsobiť lieky proti rakovine pod. V krvnom obraze nájdeme nízky počet všetkých druhov krvných častíc (pancytopéniu).

Liečba sa sústredí na odstránenie príčiny. Nasleduje skôr podporná starostlivosti, kedy sa podávajú transfúzie (zložky krvi) a antibiotiká. U mladých a starých ľudí s ťažkou formou ochorenia možno transplantovať kostnú dreň či nasadiť imunosupresívnu liečbu.

2) Hemolytická anémia

Pri hemolytickej anémii dochádza k predčasnému rozpadu červených krviniek, ktorý sa deje v slezine. Toto ochorenie vykazuje ako zvýšenú tvorbu červených krviniek, tak zároveň zvýšené ich odbúravanie.

Jej príčiny môžeme rozdeliť na dedičné a získané. Medzi dedičné patrí porucha membrány červených krviniek, narušený tvar hemoglobínu (napríklad kosáčikovitá anémia). Medzi získané príčiny radíme imunitný, neimunitných a zmiešané (infekcia, lieky či zväčšenie sleziny).

Hemolytická anémia sa prejavuje príznakmi ako je bledosť, žltačka zväčšenie sleziny (splenomegália).

Liečba anémie

Všeobecne môžeme povedať, že liečba anémie sa sústredí na sprievodné príčiny jedného z druhov anémie. Nie je vylúčené, že sa tieto druhy prelínajú. Dbá sa teda pri liečbe na zistenie, pomocou krvných testov, hladiny hemoglobínu, železa, kyseliny listovej, vitamínu B12, červených krviniek alebo náznaky iného ochorenia ostatnými vyšetrovacími metódami.

Potom sa môže ešte len liečba zamerať na podávanie jednotlivých chýbajúcich zložiek v tele (viď. U jednotlivých druhov anémií) či liečbu iné choroby vyvolávajúce anémiu.

Ako si môžem pomôcť sám

Anémia je samo o sebe veľmi zložité ochorenie, s ktorým nie je radno si zahrávať. preto je dobré, aby lekár vedel, ak máte príznaky či sa u Vás už prejavilo.

Mali by ste sa snažiť jesť pestrú stravu zloženú zo zelenej zeleniny, červeného mäsa, rýb, vajcia a mlieko. Ak niektorú z týchto potravín z nejakého dôvodu nesmiete či nejete, snažte sa doplniť jednotlivé zložky a vitamíny náhradou.

Komplikácie anémie

Všeobecne komplikácie anémia vyplývajú z daného druhu. Musíme si uvedomiť, že krv je jedným z najdôležitejších orgánov v tele. Srdce, mozog ani pľúca by nemohli bez krvi fungovať, pretože by im nemal kto dať potrebný kyslík. Preto, keď sa aj keby len jedna zložka krvi poškodí alebo odlíši od normálu, hneď vyvstávajú ďalšie s tým súvisiace choroby.