Angína

Prírodná liečba angíny:

  • kloktanie propolisovou tinktúrou nakvapkanou vo vlažnej vode
  • kloktanie kvapkami Dračia krv nakvapkanými do vlažnej vody
  • silný zázvorový čaj
  • vysoké dávky vitamínu C (v čistej práškovej forme)

Psychosomatika:

Psychické príčiny

Emocionálna náplň konfliktu:

Obnáša 2 typy konfliktu:

  • keď niekto „prehltne“ slová, ktoré by chcel vysloviť voči autorite (šéfovi, rodičom, učiteľovi atď.)
  • keď nevie „prehltnúť, stráviť“ pocit z neschopnosti získať alebo udržať niečo, čo je nevyhnutné

Vysvetlenie klasickej medicíny:

Popis angíny

Angína je väčšinou označovaná za ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré spôsobuje najčastejšie niektorá baktérie z rodu Streptococcus (Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae) alebo Staphylococcus (Staphylococcus aureus), ale nezriedka sa stretneme s pôvodcom vírusovým (herpetické vírusy, vírus Epstain-Baarovej), ba dokonca mykotickým (u ľudí liečených imunosupresívami či chorých na AIDS).

Okrem krčných mandlí, ktoré sú pokryté lymfatickú tkanív a majú za úlohu chrániť organizmus proti preniknutiu infekcie z potravy alebo vzduchu, postihuje aj najbližšie okolie, ktorým je koreň jazyka a priľahlá časť hltanu.

Je to veľmi bežné ochorenie, lebo je prenosné kvapôčkovou infekciou, šíriace sa vzduchom. Inkubačná doba (tzn. Čas od nakazenia po vypuknutí prvých príznakov) sa pohybuje medzi jedným až troma dňami.

Táto choroba je v súčasnosti pomerne ľahko liečiteľná, avšak pokiaľ nie je liečba zahájená, môže mať veľmi vážne následky, ktoré sa môžu prejaviť dokonca až po niekoľkých rokoch. V minulosti, pred tým než bola vynájdená antibiotiká, nebolo toto ochorenie síce tak časté ako dnes, ale komplikácie boli o to závažnejšie. U týchto osôb totiž nezriedka dochádzalo k reumatickej horúčke, ktorá postihuje srdce a kĺby.

Rizikové faktory angíny

Táto choroba veľmi často napáda osoby s oslabeným imunitným systém, predovšetkým deti školského veku, ktoré bývajú infikovaní najčastejšie svojimi spolužiakmi, rodičmi alebo inými osobami v ich okolí.

Človek, ktorý má vo svojom organizme skryté choroboplodné zárodky angíny nemusí mať žiadne príznaky tohto ochorenia, ale aj napriek tomu je tzv. Bacilonosiči. To znamená, že aj keď u neho samotného choroba neprepukla, môže preniesť infekciu na niekoho iného, ​​u koho sa prejaviť môže.Preto sa angíne nevyhnú ani dospelí a starí ľudia.

Či u nás ochorenie prepukne alebo nie, závisí na našej obranyschopnosti a na agresivite a množstve prítomných baktérií (vírusov a i.).

Streptokoky sú mnohokrát v organizme prítomné, bez toho aby mu škodili, avšak len do tej doby, než dôjde k jeho vyčerpaniu. Najvyššie riziko vzniku býva v chladných mesiacoch, najčastejšie na jeseň a v období náhlych klimatických zmien.

Na vine môže byť aj psychický a fyzický stres.

Prevencia angíny

Účinné očkovanie proti angíne doteraz neexistuje, a tak je jedinou účinnou prevenciou zvyšovanie vlastnej imunity. Mali by sme teda dbať na dostatok odpočinku, pitného režimu a kvalitnú stravu s optimálnym množstvom vitamínov a minerálov.

Príznaky a prejavy angíny

Prepuknutie prvých príznakov je často spojené s nepríjemným škriabaním v krku, ťažkosťami s prehĺtaním a upchatým nosom.

Chorí majú veľké ťažkosti s príjmom potravy, pretože je pre nich veľmi bolestivý.

Medzi hlavné príznaky angíny patrí stále sa zväčšujúci bolesť v krku, ktorá je prítomná predovšetkým pri prehĺtaní, ale aj zívanie a môže vystreľovať do uší.

Súčasťou môže byť aj horúčka nad 38 ° C, či zvýšená teplota a zimnica, ale tento príznak sa vôbec objaviť nemusí.

Typické je začervenanie poschodia a zdurenie mandlí, na ktorých sa objavujú malé biele bodky (hnisavé čapy).

Potom nastáva tiež zväčšenia (zdurenie) lymfatických uzlín v najbližšom okolí (pod dolnou čeľusťou a pred ušami).

U malých detí sa môžu objaviť aj ťažkosti s dýchaním, bolesti brucha a zvracanie.

Pri pohľade do krku chorého si môžeme všimnúť žltobieleho či šedastobieleho povlaku na mandliach.

Chronická tonzilitída sa prejavuje zápachom z úst, pocitom tlaku v mandliach a cudzieho telesa v hrdle. Nie je tak dobre rozpoznateľná ako akútna forma, pretože nález nebýva tak ľahko rozlíšiteľný od normálneho stavu.

Liečba angíny

Ak máte niektoré z týchto príznakov, je bezpochyby nutné navštíviť lekára. Prechodená angína môže totiž spôsobiť mnoho komplikácií, viď nižšie.

Praktický doktor vykoná výter z krku, pozrie sa na začervenanie mandlí a okolie a prehmatá lymfatické uzliny. Častý je aj odber krvi, z ktorého sa dá pomocou sedimentácie určiť v akom rozsahu je organizmus napadnutý zápalom.

Pri podozrení na streptokokovú infekciu sú okamžite nasadené antibiotiká. V prípade nejasností sa čaká na výsledky výteru. Tie odhalí presne, o akú chorobu ide a lekár potom zvolí vhodná farmaká. Najčastejšie býva u chorých aplikované najstarší antibiotikum, penicilín, ktorý má veľmi rýchly účinok, a súčasne s ním sa podávajú lieky proti horúčke (antipyretiká) a proti bolesti (analgetiká). Rýchla úľava a odznení príznakov ale veľakrát vedie rad ľudí s užívaním antibiotík skončiť. Dôležité je však dodržať presnú dobu dávkovanie a neukončiť liečbu skôr ako za sedem dní. Pobyt v posteli s dostatkom tekutín a kašovitou stravou je nutnosťou!

Účinná v boji s bolesťou sú tiež rôzne kloktadlá a Priessnitzov obklad, ktorý sa skladá zo studeného mokrého obkladu prekrytého igelitom a suchým uterákom. Ten si omotáte okolo krku a necháte pôsobiť asi 30 minút.

Na konci liečby si Vás pozve lekár na kontrolu a vyšetrí krvný obraz. Pokiaľ nie je zvýšená sedimentácia ani počet bielych krviniek, mala by byť choroba zdarne vyliečená.

Po doužívaní antibiotík je vhodné prejsť na prípravky, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru. Antibiotiká ju totiž väčšinou výrazne poškodí, a tak je nutné nastoliť znovu symbiózu medzi baktériami a vnútorným prostredím. Odporúča sa jesť jogurty, užívať Acidophilus a požívať zdravú výživu bez rafinovaného cukru.

Rekonvalescenti by sa mali vyhnúť aktívnemu aj pasívnemu fajčeniu, ktoré dráždia krčnej sliznicu, a po nejakú dobu obmedziť šport a namáhavej činnosti.

V prípade, že sa jedná o chronickú angínu, ktorá sa niekoľkokrát ročne opakuje, rieši sa väčšinou chirurgicky. Jedná sa o odstránenie krčných mandlí (tonzilektomii), ktoré by Vás malo zbaviť ťažkostí väčšinou už natrvalo. Pri trhaní mandlí sa pristupuje k celkovej anestézii, ktorá nesie rovnaké riziká ako všetky malé operačné výkony. Najčastejšími pooperačnými následkami bývajú bolesti, dlhé hojenie, vracanie a problémy s prehĺtaním.

Komplikácie angíny

Jednou z najzávažnejších komplikácií je reumatická horúčka (febris polymyalgia). Jedná sa o celkovej zápalové ochorenie, postihujúce spojivové tkanivo rôznych orgánov. Najčastejšie poškodzuje veľké a stredné kĺby, srdce, cievy a nervový systém, pričom najzávažnejšie je postihnutie srdca, ktoré spôsobuje poruchy chlopní a následný šelest.

Toto autoimunitné ochorenie je v priamej súvislosti s prekonanou infekciou, u precitlivených jedincov vznikajú autoprotilátky proti vlastným tkanivám. Objavuje sa 3-4 týždne po prekonanej angíne a medzi jej symptómy patrí horúčka (až 40 ° C), bolesti a opuchy kĺbov, výnimočne až obehové zlyhanie.

Ustupuje väčšinou do dvoch týždňov, ale má sklon k častým opakovaním. Liečba zahŕňa pokoj na lôžku, užívanie nesteroidných antireumatík, analgetík (proti bolesti) a antipyretík (proti horúčke).

Najčastejšou komplikáciou je rozšírenie zápalu do okolia krčných mandlí, pri ktorom sa môže objaviť v tkanive hltanu vačok naplnený hnisom (hnisavý absces). Zvyčajne je sprevádzaný jednostrannú,silnou bolesťou, ktorá rýchlo narastá a výrazne obmedzuje prehĺtanie, a opuchom. Chorý nakláňa hlavu na postihnutú stranu a je mu zle rozumieť. Kvôli zníženej pohyblivosti dolnej čeľuste je pre neho obtiažna zrozumiteľná artikulácia, ktorá sa prejavuje tzv. Huhňáním. Toto nebezpečné ložisko musí byť po odhalení chirurgicky odstránené.

Nezriedka sa po prechodené angíne môžeme stretnúť s náhlym postihnutím obličiek. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí u detí, kedy môže dôjsť až k ich zlyhaniu. To znamená, že obličky stráca schopnosť vylučovanie odpadových látok a vody. Tie sa v organizme zadržiavajú, a tak vznikajú v tele opuchy. Akútne zlyhanie je navyše sprevádzané bledou farbou kože, vysokým krvným tlakom, pocitom na zvracanie, či zvracaním. Ak by sa toto zlyhanie ponechalo bez liečby, viedlo by k kongestívnym zlyhanie srdca, opuchu pľúc, poruchám srdcového rytmu, kŕčom až bezvedomie.