Artritída

Prírodná liečba artritídy:

Psychosomatika:

Psychické príčiny

Emocionálna náplň konfliktu: nie som dosť dobrý, nedokážem správne chodiť, nie som dostatočne zručný, nedokážem dvíhať, bežať, pohybovať sa, chcem tomu uniknúť inak je po mne, už to nedokážem, nezvládam, už nejdú veci tak, ako to bývalo.

Príklad: Spojivové tkanivá sa nachádzajú v tele takmer všade, preto práve presná emocionálna náplň určuje miesto dopadu ochorenia.

Vysvetlenie klasickej medicíny:

Popis artritídy

Zápalové ochorenia kĺbov môžeme z praktického hľadiska deliť nainfekčné a neinfekčné.

Častejšie sa stretávame s neinfekčnými zápaly, ktorých podkladom je autoimunitné proces, teda stav, keď imunitný systém napáda a ničí vlastné tkanivá. Prečo tomu tak je, je stále predmetom početných dohadov, však základná osvetľujúce myšlienka sa opiera o genetické predpoklady v súvislosti s prekonanou infekciou alebo podaním liekov alebo očkovacích látok, ktoré náš imunitný systém navnadí mylným smerom. Takýto podklad má pravdepodobne aj reumatoidná atritida (ľudovo reuma).

Reumatoidná artritída je kĺbové ochorenie vyskytujúce sa predovšetkým u žien stredného veku. Najčastejšie sú zápalovo postihnuté drobné kĺby ruky, zápästia a členkový kĺb (členok),však postihnuté môžu byť aj kĺby veľké (bedra, kolena). Ochorenie sa väčšinou začne prejavovať veľmi nenápadne, a to ranné stuhnutosťou kĺbov. Až po nejakom čase (rádovo mesiace až roky) sa objaví zdurenie a silná bolestivosť, čo vedie k zhoršeniu hybnosti a postupom času k vzniku deformít (pokrivenie prstov, rúk a pod.).

Podobnú jednotkou v tomto smere je aj reumatická (pozor, nie reumatoidná!) Artritída, u ktorej de facto poznáme vyvolávajúcu príčinu. Vzniká ako súčasť tzv. Sterilných následkov po bakteriálnej infekcii (niektorými streptokoky - streptococcus pyogenes), napr. Po streptokokovej angíne, ktorá nie je vhodne liečená antibiotikami. Sterilné následky zahŕňajú postihnutie srdca (tzv. Reumatická horúčka), obličiek (postreptokoková glomerulonefritída), nervového systému (chorea minor) a kĺbov(reumatická artritída) v čase, keď už nie je možné preukázať pôvodcu ochorenia, v krvi však cirkulujú protilátky, ktoré boli pôvodne vytvorené imunitným systémom proti streptokokom a ktoré bohužiaľ majú schopnosť sa naviazať na zdravé tkanivá a namieriť tak imunitný pochody proti vlastným tkanivám.

Dnavá artritída čiže choroba zvaná tiež dna (artritis Urica) je metabolické ochorenie, ktoré vedie k zápalovému postihnutiu kĺbov. Podkladom ochorenia je zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, ktoré sa v podobe kryštálikov solí (urátov sodný) ukladá v kĺboch a vyvoláva tu zápalovú reakciu.Kyselina močová vzniká metabolizmom purínov, čo sú látky hojne obsiahnuté v strukovinách, mäse a vnútornostiach. Časť chorých radíme do skupiny, ktorá zvýšene prijíma takúto stravu a zvýšene konzumuje alkohol. Iní majú zvýšenú produkciu kyseliny močovej danú geneticky či sa u nich jedná o enzymatický defekt. Vo väčšine prípadov sú postihnutí muži, a to prevažne po 40. roku veku.

Ďalšími jednotkami, ktoré by sa sem tiež mohli radiť je psoriatická artritída, teda postihnutie kĺbov u lupienky.

Erozívna artritída je postihnutie u zvýšenej funkcie prištítnych teliesok (u hyperparatyroidizmu).

Čo sa týka infekčných zápalov kĺbov, najvýznamnejšie sú bakteriálne zápaly (vyvolané najčastejšie streptokoky, ale tiež Borrelia u lymskej boreliózy), aj keď je preukázaná aj vírusová infekcia (herpesvirus, Epstein-Barr vírus, vírus hepatitídy B, arbovirus). Infekcia je do kĺbu zanesená buď pri otvorenom poranení kĺbu, liečebným zákrokom (napr. Punkciou či ortopedické operácie), priamym prestupom infekcie z okolia kĺbu (zápaly kostí, svalov atď.) Či sa infekcia môže zaniesť krvnou cestou z iného infekčného ložiska v organizme.

Rizikové faktory artritídy

Rizikovými faktormi pri reumatoidnej artritídy je výskyt v rodine (teda genetická predispozícia),zvýšená námaha a vyšší vek.

U reumatickej artritídy je rizikovým faktorom prekonaní streptokokového ochorenia (najčastejšie angíny), ktoré nie je vhodne liečené antibiotikami a samozrejme tu hrá úlohu aj genetická zložka.

Vyššia pravdepodobnosť výskytu dni je u ľudí, ktorí neprimerane požívajú alkohol a mäso (preto tiež bola dna považovaná ako choroba bohatých a kráľov).

Prevencia artritídy

Vhodnou prevenciou u väčšiny postihnutie kĺbov je optimálna váha jedinca. Nadváha kĺby všeobecne zaťažuje.

Prevencia u reumatoidnej artritídy nie je známa, dôležitá je včasná diagnóza choroby a jej následná liečba.

Reumatickej artritíde predchádzame vhodnou antibiotickou liečbou streptokokových ochorení.

Dnavá artritída je ochorenie, ktoré je zhoršuje stravou bohatou na puríny, a je teda vhodné v jedálničku obmedziť príjem mäsa (i rýb), vnútorností, mäsových vývarov, strukovín, omáčok a kakaa.

Príznaky a prejavy artritídy

Zápal kĺbu sa zvyčajne prejaví jeho bolestivosťou, opuchom a v prípade reumatickej artritídy (nie reumatoidná!) A dni aj zvýšenou teplotou a začervenaním kože nad postihnutým kĺbom.

Reumatoidná artritída začína plazivo a nenápadne ranné stuhnutosťou kĺbov, prevažne drobných kĺbov ruky a zápästia. To môže zvyčajne trvať niekoľko mesiacov až rokov, než dôjde k vystupňovaniu zmien v kĺbe, jeho zdureniu, bolestivosti a následne i jeho deformácii a strate funkcie.

Na rozdiel od reumatoidnej artritídy má reumatická artritída pomerne búrlivý priebeh so silným opuchom, bolestivosťou a začervenaním kĺbu, napriek tomu väčšinou nezanecháva žiadne následky, postačuje liečba zmierňujúce zápal a proti bolesti.

Dna zvyčajne začína akútnym "dnavým" záchvatom, kedy sa chorý vzbudí v skorých ranných hodinách pre intenzívnu bolesť niektorého z kĺbov. Najčastejšie je postihnutý kĺb na palci na nohe(tomuto postihnutie sa hovorí podagra), ďalej kolená (gonagra), členky a drobné kĺby nohy. Kĺby na rukách bývajú postihnuté menej často (chiragra).
V 90% je prvý záchvat obmedzený iba na jeden kĺb (monoartikulární postihnutie), s pribúdajúcou dĺžkou trvania ochorenia sa stav zhoršuje a postihnutých môže byť viac kĺbov súčasne (polyartikulárnou postihnutie).
Postihnutý kĺb je opuchnutý, začervenaný, horúci a tak bolestivý, že chorý mnohokrát neznesie ani ťažobu prikrývky. Koža je tak napätá, že sa leskne, a preto tu býva popisovaný tzv. Fenomén zrkadla.
Záchvaty trvajú niekoľko hodín až dní, v priemere 14 dní, potom ustupujú a nasleduje obdobie bez záchvatu, ktorý zvyčajne trvá 6 - 24 mesiacov. Ich vyvolávajúca príčina sa veľakrát nezistí, však sa môže jednať o psychický stres, ochorenie, operácia, trauma, exces v jedle či pití alkoholu.

Liečba artritídy

Reumatoidná artritída (reuma) je ochorenie, ktoré nie je plne vyliečiteľné, ale možno jeho vývoj spomaliť alebo čiastočne potlačiť. Liečba musí byť komplexná a zahŕňa preto režimové opatrenia(pokoj na lôžku v akútnom období, polohovanie končatín), podávanie liekov proti bolesti, ktoré súčasne potláčajú zápal (nesteroidné antireumatiká), lieky tzv. Upravujúce priebeh choroby (DMD - disease modifying drugs, napr soli zlata, sulfasalazín, penicilamín, azatioprin), kortikoidy (v akútnych fázach) a v neposlednom rade rehabilitácia a chirurgická liečba.

Novšie je možné reumatoidnú artritídu liečiť pomocou biologickej liečby, ktorá spočíva v podávaní látok tlmiacich špecifickej zložky imunitných pochodov. Táto liečba je extrémne drahá, však najúčinnejší zo súčasných metód.

Reumatická artritída zvyčajne odznie bez následkov. Liečba je len podporná na zmiernenie zápalu a zvládnutie bolesti.

Dna je metabolické ochorenie, pri ktorom je veľmi dôležitá diéta, pri ktorej je cieľom nielen znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi, ale tiež znížiť hmotnosť chorého. Odporúčané je aj zanechania alebo aspoň zníženie prijmem alkoholu.

Lieky sa podávajú podľa toho, v akom štádiu sa ochorenie nachádza. V akútnom stave sa podáva kolchicín (čo je liek používaný aj v terapii malárie), ktorý ovplyvňuje funkcie imunitných buniek. Medzi záchvaty sú podávané lieky znižujúce hladinu kyseliny močovej v krvi (alopurinol - Milurit) a liečivá podporujúce vylučovanie kyseliny močovej obličkami do moču (benzbromarón - Normurat).

Ako si môžem pomôcť sám

Záleží, čím je vaša ochorenie vyvolané. Nie je zápal ako zápal. V každom prípade je vhodné navštíviť lekára, ktorý zhodnotí vaše problémy, urobí základné vyšetrenia (napr. Odber krvi) a prípadne vás pošle na špecializované pracovisko (reumatológie, ortopédia).

Na našom trhu je celý rad prípravkov (doplnkov stravy, krémov, mastí, čajov), ktoré slúžia nielen na zmiernenie ťažkostí spojených s bolesťami kĺbov, ale tiež ako vhodná výživa tkanív v kĺbe obsiahnutých.

Dôležité je si uvedomiť, že jednorazové či krátkodobé podávanie nestačí a je nutné takéto prípravky užívať pravidelne, aby vôbec mali na kĺby nejaký trvalý vplyv.

Veľmi priaznivo pôsobí enzýmová terapia, ktorú zoženiete v lekárni pod názvom Wobenzym, však jej nevýhodou zostáva vysoká cena. Pomáhajú aj krémy ako je Mobilin (k dostaniu v lekárňach) či Arnika(dostupná v drogériách).

Komplikácie artritídy

Možnou komplikáciou prakticky všetkých zápalov kĺbu je stuhnutosť až vývoj tzv. Ankylózy, čo je stav, kedy kĺb už nefunguje ako kĺb, teda stratí pohyblivosť a u niektorých pacientov a v určitých prípadoch vedie k trvalej invalidite.

Reumatoidná artritída je ochorenie, ktoré sa môže prejaviť aj inak ako kĺbovým postihnutím.Závažnosť týchto príznakov kolíše s dĺžkou a ťaží postihnutia. Typická je osteoporóza, u ktorej je podklad v zápalových zmenách a uvoľňovaných působcích imunitnými bunkami, ďalej potom v liečbe kortikoidmi.

Ďalšie pomerne častou komplikáciou je zápal šliach a kĺbového puzdra, čo môže viesť k pretrhnutiu väzu a vzniku deformít.

Chorí sa často sťažujú na svalovú slabosť, čo je pravdepodobne v priamej súvislosti s bolesťami a obmedzením pohybu v kĺbe, teda vyradenie svalov z činnosti, a to vedie k ich úpadku (atrofiu).

Postihnuté môžu byť aj kože (reumatoidná uzly, u 20 - 30% chorých), cievy (vaskulitídy - zápalové ochorenia ciev), nervy, ale aj srdce (myokarditída, endokarditída, perikarditída) a pľúca (postihnutie popľúcnicou, pľúcna fibróza, reumatoidná uzly v pľúcach). U 10 - 35% chorých sa vyskytne postihnutie očí vo forme suchej keratokonjunktivitídy (zápal rohovky a spojovky spojený so suchosťou oka). U časti chorých sa objaví anémia, ktorá má pravdepodobne viac príčin.

Reumatická artritída zvyčajne prebieha bez komplikácií.

Asi medzi najčastejšie komplikáciu dnavej artritídy patrí vznik obličkových kameňov (tzv. Urátová litiáza) s postihnutím obličiek a deštrukcie kĺbu (chronická tofózní dna s tvorbou tzv. Tofu, čo sú ložiská ukladaných kryštálikov soľou kyseliny močovej, podkožne v okolí kĺbov, šliach a v ušných lalôčikoch).