Atopický ekzém

Prírodná liečba atopického ekzému:

  • zinok v chelátovej forme
  • MSM - organická síra
  • cesnak
  • zvonka potierať: bambucké maslo, konopný olej, aloe vera gel

Vysvetlenie klasickej medicíny:

Popis atopického ekzému

Je niekoľko rôznych názorov na to, do akej skupiny chorôb atopický ekzém zaradiť. Mnohí sa domnievajú, že je to ochorenie kožné, iní trvajú na tom, že sa jedná o genetickú odchýlku, a tretia skupina je toho názoru, že ide o chorobu imunitného charakteru.

V skutočnosti majú všetky teórie niečo do seba. Atopický ekzém je ochorenie danej geneticky, ktorého výsledkom je patologická imunitnú odpoveď organizmu, ktorá sa prejaví na koži.

Ide o veľmi častú chorobu, ktorou trpí až 20% detí a cca 6% dospelých. V Českej republike sa týka asi 10% obyvateľov. Často býva sprevádzaná aj inými alergickými ochoreniami, ako sú astma bronchiale, senná nádcha, alergické zápaly spojiviek, žihľavka, ai. Čo sa označuje ako atopický syndróm. Má dlhodobý priebeh s opakovanými novými zápalmi.

Vznik a rozvoj tohto ochorenia býva veľmi individuálny. Príčiny vypuknutia, či zhoršenie ekzému sú celkom tri.

Prvá je prehnaná patologická imunitná odpoveď na určitý alergén.

Ďalej kožné nedostatočnosť daná atypickú tvorbou kožných tukov, ktoré nie sú schopné viazať vodu a koža je teda suchá a tenká a umožňuje prienik rôznych alergénov.

A tretí príčinou môže byť naladenie nervového systému. Ten totiž spôsobuje zvýšenú svrbenie, citlivosť a dráždivosť kože s ohľadom na psychický stav jedinca. Ťažké životné situácie, stres a nespokojnosť vedú k zvýšenému výskytu rozsevu, častejšiemu škrabanie ak celkovému zhoršeniu.

Rizikové faktory atopického ekzému

Na upokojenie atopickej dermatitídy je nutné vysledovať, ktoré alergény spôsobujú zhoršenie. Týmto látkam sa potom snažíme vyvarovať.

Všeobecne sa radia obmedziť dlhé kúpele v horúcej a studenej vode, nenosiť vlnené oblečenie a vyvarovať sa potenie, pokiaľ nie je možnosť následného osprchovanie.

Dôležité je vylúčenie alergénov z obytných priestorov, ktoré sa najčastejšie skrývajú v kobercoch, perinách a domácich zvieratách. Častými provokačnými faktory bývajú roztoče, prach, peľ, perie, baktérie a iné agresívne látky.

Tiež sú známe rôzne formy potravinových alergií. Atopikom sa väčšinou neodporúča požívať mliečne výrobky, vajcia, dráždivé jedlá, sóju, čokoládu a dráždivou zeleninu a ovocie. Ale jedná sa len o odporúčanie, pretože alergie na potraviny je vysoko špecifická a je na každom, aby odhalil, čo ju spôsobuje.

Zhoršenie sa tiež typicky objavuje na jar a na jeseň v dôsledku klimatických podmienok.

Prevencia atopického ekzému

Keďže veľkú zásluhu na ochorenia majú genetické predispozície, žiadna naozaj účinná prevencia neexistuje. Ak trpia touto chorobou obaja rodičia, je pravdepodobnosť vzniku ekzému u potomka cca 80%. Pokiaľ má ekzém len jeden z rodičov, je táto pravdepodobnosť okolo 55%.

Postihnuté môžu však byť aj deti, ktoré žiadne predkov s podobným ochorením nemajú. Dôležitú úlohu totiž zohráva aj súhra vnútorného a vonkajšieho prostredia a intenzita provokačných faktorov. Ak je aspoň jeden z rodičov atopik, odporúča sa vyhýbať pri dojčení najmä potravinovým alergénom a dojčiť minimálne 6 mesiacov. Potom by ste mali dieťa kŕmiť hydrolyzovanými mliečnymi výrobkami a pri prechode na tuhú stravu pridávať nové potraviny s dostatočným časovým odstupom, z dôvodu pozorovania možných alergických reakcií, ktoré u dieťaťa vyvolajú zhoršenie, a ktorým by ste sa neskôr mali vyvarovať.

Príznaky a prejavy atopického ekzému

Atopický ekzém je zápalové kožné ochorenie, prejavujúce sa suchou pokožkou, začervenaním,zdurením a svrbením.

Môže však prejsť aj do formy mokvajúcich pupienka, kde je riziko zanesenia infekcie podstatne väčší.

Väčšinou sa objavuje už v dojčenskom veku a v dospelosti vymizne. Príznaky sa líšia podľa toho, v akej forme sa ekzém vyskytuje. Formy máme tri, a to kojeneckú, detskú a formu dospelých.

Dojčenská forma atopického ekzému

Väčšinou sa objavuje okolo 3. mesiaca od narodenia. Prejavuje sa červenými pupienkami až pľuzgieriky s šupinami alebo mokvaním na lícach, brade, trupu, končatinách či hlave. Ekzém je veľmi svrbivý a pre deti nepríjemný. Dojčatá sú nepokojní a často sa prebúdza zo spánku.

Detská forma atopického ekzému

V tomto období už začína uloženie ekzému zodpovedať typickému výskytu. Tzn., Že sa objavuje v lakťových a podkolenných jamkách, pod zadkom, popr. na rukách a nohách.

Ekzém sa začína prejavovať niekoľkými stupňami postihnutia. Od hrubej, suchej pokožky môže veľmi ľahko prejsť cez pľuzgiere k vlhké škvrnám a potom k praskajúcim šupinám. Okolo siedmeho roku veku sa asi u 50% ekzém zahojí.

Forma atopického ekzému u dospelých

Tento druh buď pretrváva z detstva, alebo môže vzniknúť až v dospelosti. Miesta postihnutia sú podobné detské forme, výnimočne môže byť naviac postihnutá koža tváre a krku.

Liečba atopického ekzému

Medzi zásady úspešnej liečby patrí predovšetkým snaha o odstránenie známych alergénov, tzn. vytvoriť okolo seba hypoalergénne prostredie.

V obytných priestoroch by sa malo často vysávať, odstrániť koberce, perové periny a vankúše a iné stíhača prachu. K nim patrí aj zvieratá so srsťou a perím, najagresívnejší sú alergény z mačiek a hlodavcov.

Ďalej by sa v priestoroch, kde žijú atopici, nemalo fajčiť, dokonca ani z kachlí, a dráždivo pôsobí aj výpary, napr. Z náterových hmôt. Preto je tiež dôležité pravidelné a dostatočné vetranie.

Atopici by tiež nemali užívať bežné prípravky dennej hygieny a kozmetiky, ale výrobky určené pre ľudí s citlivou pokožkou. Mydlá, saponáty, telové mlieka, atď. By mala vždy na koži atopikov pôsobiť šetrne a po ich použití by sa nemalo objaviť zhoršenie. Do vlažného kúpeľa sa môžu pridávať špeciálne oleje a ihneď po nej by sa mali aplikovať ošetrovacie krémy, ktoré udržujú pokožku hydratovanú.Vonkajšia liečba spočíva aj v udržiavaní šetrného hygienického režimu. Odporúča sa sprchovanie vlažnou vodou, a to nie príliš dlhú dobu (stačí cca 3 minúty).

Vhodné je nosiť odevy z bavlny, ktoré sú vzdušné a zabraňujú poteniu. Od úporného svrbenia môžu pomôcť aj studené obklady alebo studený krém a na noc sa odporúča nosiť bavlnené rukavice.

Základom liečby je však dôkladné premazávanie premasťujúcim mliekami, krémy, masťami či kúpeľovými oleji.

Svrbivým prejavom čiastočne zabráni antihistaminiká a okrem toho lekári väčšinou predpisujú miestnej kortikoidy. Tie sú najúčinnejšie súčasťou liečby, pretože majú veľmi silné protizápalové účinky. Bohužiaľ ale ani tieto hormonálne preparáty nie sú úplne bez vedľajších účinkov. Pri nesprávnom dávkovaní kortikosteroidov môže dôjsť k vzniku šedého zákalu, atrofiu kože s rozšírením ciev, vzniku nadmerného ochlpenia ai. Tomu sa dá však predísť dodržiavaním určitých zásad. Zvyčajne sa odporúča neužívať nikdy kortikoidy viackrát ako 1 denne počas 4 dní. Po zlepšení sa snažíme postupne s ich nanášaním ustupovať, až ich vysadíme úplne.

Liečba kortikoidy je len miestne, to znamená, že kortikoidové masť nanášame len na postihnuté miesto, a užívame len nevyhnutné množstvo prípravku. Kortikoidy nemajú preventívne účinky, ako si mnoho ľudí myslí, a na ich užívanie je nutný predpis lekára. Nikdy neužívajte tieto prípravky bez odporúčania dermatológa, lebo len on vám predpíše prostriedky, ktoré sa pre Vás najviac hodí.Kortikoidov je totiž obrovské množstvo a je vhodné používať len farmaká takej sily, ktorá stačí chorobu zvládať, nikdy nie silnejší!

Novinkou v liečbe atopického ekzému sú miestne imunomodulancia v podobe krému a masti.Používajú sa zatiaľ len v prípadoch, kde bežná liečba zlyháva. Veľkým plusom týchto farmák je, že zatiaľ neboli zistené žiadne nežiaduce účinky. Preto sa odporúčajú aj na dlhodobé užívanie a možno nimi dokonca aj predísť novým výsev ekzému.

"Koža je obrazom Vašej duše." Toto tvrdenie je dôkazom toho, že psychický stav jedinca má na priebeh podobného ochorenia obrovský vplyv. Ak teda máte psychické problémy, nebojte sa navštíviť psychosomatického dermatológa či psychológa. Liečba psychoterapiou má preukázateľné účinky na zmiernenie atopických ťažkostí.

Okrem vyššie popísaného sa odporúčajú kúpeľné a prímorské pobyty. Súčasťou liečby môže byť aj fototerapia, čo je zámerné vystavovanie kože UV lúčom z umelých zdrojov. To sa odohráva na špeciálnych pracoviskách pod odborným dohľadom.

Odporúčania

Pri domácich prácach používajte ochranné rukavice (zvonku gumové a zvnútra bavlnené). Rozumne by ste mali voliť aj Vaše povolanie. Pracovné prostredie by malo byť bezprašné, s minimom dráždivých látok, bez väčšieho znečistenia a nutnosti častého umývania.

Zrovna tak je vhodné vyberať aj koníčky, medzi nevhodné patrí napr. Varenie, chov zvierat, práca na záhrade, atď.

Tiež dovolenka je pre atopikov nesmierne dôležitá. Vhodné sú pobyty pri mori, ale aj na horách vo vysokých nadmorských výškach.

Komplikácie atopického ekzému

Najčastejšie komplikácie bývajú dôsledkom úporného škrabanie, ktoré poškodia kožnú bariéru a umožní preniknutie najrôznejších infekcií. Napr. druhotná bakteriálna infekcia spôsobená zlatým stafylokokom, infekcie vírusom oparu (herpes simplex), bradavice, a i.

Atopický ekzém môže byť tiež výrazne skomplikovaný pridružením choroby ako astma bronchiale, senná nádcha, žihľavka, atď.