Dr. Bill Rawls: Vírus EBV ako kľúčový hráč v chronických chorobách a ďalšie časté vírusy

Bill Rawls, MD sa po skončení štúdia medicíny v roku 1985 venoval 15 rokov konvenčnej medicíne v Severnej Karolíne, kým lymská borelióza a fibromyalgia nenarušili jeho kariéru, keď mal 45 rokov. Bol prinútení hľadať aj iné riešenia, aké ponúkala klasická medicína, a po vlastných skúsenostiach s alternatívnou medicínou a bylinkami, ktorými sa mu podarilo uzdraviť sa, má dnes opäť silu pomáhať druhým prepojením konvenčnej a alternatívnej medicíny. Spolu so svojou dcérou založil Vital Plan, spoločnosť zaoberajúcu sa bylinnými doplnkami a zdravím.

Nasledujúci článok je zostavený z úryvkov z jeho článku „Epstein-Barr virus – a key player in chronic illness“ uverejnenom na jeho stránke:

Vírus Epstein-Barr (EBV) môžete nosiť v tele po celý život a vôbec o tom nemusíte vedieť. Vo všeobecnosti vám nespôsobí žiadne významné problémy, pokiaľ funguje váš imunitný systém. Avšak ak sa váš imunitný systém narušil – stresom, zlým stravovaním, prípadne ďalšími faktormi – EBV sa opätovne vo vašom tele aktivuje, čo spôsobí príznaky podobné mononukleóze, ktorú EBV vyvoláva. Tieto príznaky vyvolané tentokrát reaktivovaným EBV sú však oveľa horšie a predovšetkým sa stávajú chronické. Zahŕňajú ​​chronickú únavu, chronickú bolesť, chronické bolesti v krku a podráždenia slizníc, opuchnuté lymfatické uzliny a rad ďalších neurologických príznakov.

Ľudia majú často okrem EBV v tele aj iné herpesvírusy ako herpes simplex typu 1 a 2vírus varicella-zoster (prioritne spôsobujúci ovčie kiahne a pásový opar), cytomegalovírus (CMV), HHV-6, HHV-7 a HHV-8 (HHV = human herpes virus). Každý z týchto vírusov infikuje telo iným spôsobom – preto spôsobujú mierne odlišné symptómy. Jedno majú však všetky tieto vírusy spoločné – zostávajú spiace v tkanivách a môžu sa opätovne aktivovať rovnako ako EBV. Ak narušenie imunitných funkcií vyššie spomínanými faktormi umožní reaktiváciu viacerých herpesvírusov, príznaky môžu byť závažné a veľmi variabilné.

Mnohí ľudia s chronickou lymskou boreliózou, fibromyalgiou alebo chronickým únavovým syndrómom majú opätovne aktivovaný EBV spolu s ďalšími herpesvírusmi a sú u nich prítomné aj ďalšie mikróby vrátane Mykoplazmy, Bartonelly, Chlamýdií a ďalších. Vedci práve začínajú skúmať spojenie medzi EBV a chronickými ochoreniami, napríklad s roztrúsenou sklerózou. Mnohé štúdie definovali rôzne mechanizmy, ktorými vírus môže iniciovať roztrúsenú sklerózu. Ďalšie štúdie preukázali vysoké vírusové zaťaženie EBV u pacientov s rôznymi autoimunitnými ochoreniami vrátane reumatoidnej artritídy, systémového lupusu erythematosus, Sjögrenovho syndrómu a autoimunitnej tyreoiditídy. Autoimunitné ochorenia boli tiež spojené s rôznymi mikróbmi, vrátane EBV, ale tiež s ďalšími herpesvírusmi, prvokom nazývaným Toxoplasmóza, s baktériami Mykoplazma, Yersinia a iných.

Človek by mohol uchovávať v tele rôzne mikróby – EBV, CMV, HHV-7, Borrelia, Bartonella, Mycoplasma, Chlamydia a iné – a nemal by byť chorý, pokiaľ sú funkcie jeho imunitného systému v poriadku. Funkcie imunitného systému sa však zhoršujú stravou, stresom, životným prostredím a ako hrniec, v ktorom sa varí, mikróby nakoniec vybuchnú a spôsobia ochorenie. Ak máte všetky príznaky chronického reaktivovaného EBV, pravdepodobnosť prítomnosti EBV je pomerne vysoká spolu s ďalšími mikróbmi.

Pokiaľ ide o liečbu chronického reaktivovaného EBV, bohužiaľ, antivirotiká pri chronickom EBV nezaberajú. Vedci odhalili príčinu tohto faktu. Antivírusové látky pôsobia blokovaním DNA polymerázy, enzýmu, ktorý vírus používa na replikáciu vo vnútri buniek. Latentná alebo chronická infekcia vírusom EBV však nevyžaduje replikáciu DNA polymerázy na vírus, a preto sú súčasné antivirotiká neúčinné proti chronickej EBV infekcii. Ďalšie konvenčné terapie, vrátane liečby steroidmi a imunosupresívami (ktoré potláčajú imunitu) môžu spomaliť deštruktívne procesy narušenej imunitnej funkcie, ale nemajú schopnosť obnoviť normálnu imunitnú funkciu. Mnoho výskumníkov sa tiež snaží vytvoriť vakcíny proti EBV. Problém spočíva v tom, že charakteristiky vírusu sa značne líšia v rôznych geografických oblastiach, čo sťažuje vytvorenie jedinej vakcíny.

Zdroj: rawlsmd.com (03. 11. 2017)
Originál v plnom znení: https://rawlsmd.com/health-articles/epstein-barr-virus-a-key-player-in-chronic-illness
Autor: Dr. Bill Rawls
Voľný preklad:  Mgr. Karina Kurtová