EBV vírus (Epstein-Barr)

Epstein-Barrovej vírus (v skratke EBV) spôsobil tajomnú epidémiu. Tento vírus je zodpovedný za záhadné choroby viacerých ketegórií. U niektorých ľudí spôsobuje únavu a bolesti, ktoré lekári nedokážu identifikovať. V iných prípadoch lekári predpíšu pacientom na základe symptómov EBV neúčinnú liečbu, napríklad hormonálnu substitučnú terapiu. Mnohí ľudia majú EBV, no diagnostikovali im niečo iné.

Štúdia ohľadne vírusu EBV – vedená vedcami v Cincinnati Children’s Hospital Medical Center a uverejnená v časopise Nature Genetics – poukazuje na to, ako môžu environmentálne faktory, vrátane vírusových alebo bakteriálnych infekcií, zlej stravy a znečistenia ovplyvňovať našu genetiku a potenciálne spôsobiť ochorenia. Štúdiu viedol Dr. John Harley, riaditeľ Centra pre autoimunitnú genomiku a etiológiu (CAGE) v Cincinnati Children’s a člen fakulty Cincinnati VA Medical Center.

Vírus EBV je extrémne častý – je ním infikovaných viac ako 95% svetovej populácie, ktorá sa ním nakazí do 20.teho roku života. EBV sa ľahko šíri. Prenáša sa cez telesné tekutiny, najmä sliny. Avšak EBV sa tiež môže šíriť krvou, krvnými transfúziami, transplantáciou orgánov a spermou počas sexuálneho kontaktu. Taktiež sa šíri pomocou predmetov, ako je zubná kefka alebo pohár, ktorý nedávno použila infikovaná osoba. Vírus pravdepodobne prežije na objekte, kým je objekt vlhký. Diagnostika EBV môže byť náročná, pretože príznaky sú podobné iným ochoreniam. EBV infekcia môže byť potvrdená krvným testom, ktorý detekuje protilátky. Asi 9 z 10 dospelých má protilátky, ktoré dokazujú, že majú súčasnú alebo minulú EBV infekciu.

Vírus Epstein-Barr (EBV) môžete nosiť v tele po celý život a vôbec o tom nemusíte vedieť. Vo všeobecnosti vám nespôsobí žiadne významné problémy, pokiaľ funguje váš imunitný systém. Avšak ak sa váš imunitný systém narušil – stresom, zlým stravovaním, prípadne ďalšími faktormi – EBV sa opätovne vo vašom tele aktivuje, čo spôsobí príznaky podobné mononukleóze, ktorú EBV vyvoláva. Tieto príznaky vyvolané tentokrát reaktivovaným EBV sú však oveľa horšie a predovšetkým sa stávajú chronické. Zahŕňajú ​​chronickú únavu, chronickú bolesť, chronické bolesti v krku a podráždenia slizníc, opuchnuté lymfatické uzliny a rad ďalších neurologických príznakov.

Ak ste niekedy mali mononukleózu, viete, aká je nepríjemná. Mononukleóza sa prenáša slinami a väčšinou ju dostanú dospievajúci. Spôsobuje extrémnu únavu, bolesť v krku, horúčku, bolesť hlavy a kožné vyrážky. Mononukleóza pochádza z vírusu Epstein-Barr (EBV). Najnovšia vedecká štúdia však ukázala, že EBV, člen rodiny herpes vírusov (HHV-4), spôsobuje aj ďalšie ochorenia, ktorých príčina bola doteraz neznáma a ktoré patria medzi tzv. „autoimunitné ochorenia“. Sú nimi: systémový lupus erythematosus, roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída, juvenilná idiopatická artritída, zápalové ochorenie čriev, celiakia a diabetes 1. typu. Len v Spojených štátoch tieto ochorenia dokopy postihujú takmer 8 miliónov ľudí.

„Tento objav je pravdepodobne dostatočne dôležitý, aby povzbudil mnohých ďalších vedcov z celého sveta, aby prehodnotili tento vírus u týchto chorôb,“ povedal Harley. „V dôsledku toho, a za predpokladu, že iní môžu reprodukovať naše zistenia, by to mohlo viesť k terapii, spôsobom prevencie a spôsobom predvídania ochorení, ktoré teraz neexistujú.“ Tím amerických vedcov zo Cincinnati aplikoval rovnaké analytické techniky, ako pri vyššie spomínaných siedmych chorobách, a skúmal prepojenia EBV dokopy s viac ako 200 chorobami. Táto štúdia odhalila EBV ako potenciálnu príčinu mnohých ďalších chorôb, vrátane rakoviny prsníka (pozn.: silné prepojenie rakoviny prsníka s vírusom EBV objavili už dve predchádzajúce štúdie – jedna z roku 2014 a druhá z roku 2016, výsledky druhej boli publikované v EBioMedicne a bola vedená doktorom Gerbury Wulfom, MD, PhD. z oddelenia hematológie a onkológie Israel Deaconess Medical  Center): „Nemôžeme však všetky tieto choroby preskúmať, ale dúfame, že ostatní vedci to urobia.“

Bill Rawls, MD sa po skončení štúdia medicíny v roku 1985 venoval 15 rokov konvenčnej medicíne v Severnej Karolíne, kým lymská borelióza a fibromyalgia nenarušili jeho kariéru, keď mal 45 rokov. Bol prinútení hľadať aj iné riešenia, aké ponúkala klasická medicína, a po vlastných skúsenostiach s alternatívnou medicínou a bylinkami, ktorými sa mu podarilo uzdraviť sa, má dnes opäť silu pomáhať druhým prepojením konvenčnej a alternatívnej medicíny. Bill Rawls hovorí: Ľudia majú často okrem EBV v tele aj iné herpesvírusy ako herpes simplex typu 1 a 2vírus varicella-zoster (prioritne spôsobujúci ovčie kiahne a pásový opar), cytomegalovírus (CMV), HHV-6, HHV-7 a HHV-8 (HHV = human herpes virus). Každý z týchto vírusov infikuje telo iným spôsobom – preto spôsobujú mierne odlišné symptómy. Jedno majú však všetky tieto vírusy spoločné – zostávajú spiace v tkanivách a môžu sa opätovne aktivovať rovnako ako EBV. Ak narušenie imunitných funkcií vyššie spomínanými faktormi umožní reaktiváciu viacerých herpesvírusov, príznaky môžu byť závažné a veľmi variabilné.“

Mnohí ľudia s chronickou lymskou boreliózou, fibromyalgiou alebo chronickým únavovým syndrómom majú opätovne aktivovaný EBV spolu s ďalšími herpesvírusmi a sú u nich prítomné aj ďalšie mikróby. Mnohé štúdie definovali rôzne mechanizmy, ktorými vírus môže iniciovať roztrúsenú sklerózu. Ďalšie štúdie preukázali vysoké vírusové zaťaženie EBV u pacientov s rôznymi autoimunitnými ochoreniami vrátane reumatoidnej artritídy, systémového lupusu erythematosus, Sjögrenovho syndrómu a autoimunitnej tyreoiditídy. Autoimunitné ochorenia boli tiež spojené s rôznymi mikróbmi, vrátane EBV, ale tiež s ďalšími herpesvírusmi, prvokom nazývaným Toxoplasmóza, s baktériami Mykoplazma, Yersinia a inými.

Človek by mohol uchovávať v tele rôzne mikróby a nemal by byť chorý, pokiaľ sú funkcie jeho imunitného systému v poriadku. Funkcie imunitného systému sa však zhoršujú stravou, stresom, životným prostredím a ako hrniec, v ktorom sa varí, mikróby nakoniec vybuchnú a spôsobia ochorenie. Ak máte všetky príznaky chronického reaktivovaného EBV, pravdepodobnosť prítomnosti EBV je pomerne vysoká spolu s ďalšími mikróbmi.

Pokiaľ ide o liečbu chronického reaktivovaného EBV, bohužiaľ, antivirotiká pri chronickom EBV nezaberajú. Vedci odhalili príčinu tohto faktu. Antivírusové látky pôsobia blokovaním DNA polymerázy, enzýmu, ktorý vírus používa na replikáciu vo vnútri buniek. Latentná alebo chronická infekcia vírusom EBV však nevyžaduje replikáciu DNA polymerázy na vírus, a preto sú súčasné antivirotiká neúčinné proti chronickej EBV infekcii. Ďalšie konvenčné terapie, vrátane liečby steroidmi a imunosupresívami (ktoré potláčajú imunitu) môžu spomaliť deštruktívne procesy narušenej imunitnej funkcie, ale nemajú schopnosť obnoviť normálnu imunitnú funkciu. Mnoho výskumníkov sa tiež snaží vytvoriť vakcíny proti EBV. Problém spočíva v tom, že charakteristiky vírusu sa značne líšia v rôznych geografických oblastiach, čo sťažuje vytvorenie jedinej vakcíny.

Podľa Anthonyho Williama – autora knihy „Medicínske médium“ – zdravotnícke komunity poznajú iba jeden typ EBV, ale v skutočnosti je ich viac ako šesťdesiat. Hoci vírus EBV objavili lekári ešte v roku 1964, prejavovať sa začal už o polstoročie skôr. Prvé typy, ktoré sa šíria dodnes, pôsobia relatívne pomaly a nemusia sa prejaviť v podobe nijakých symptómov až do vysokého veku človeka. Nanešťastie tento vírus stáročiami mutoval a každá jeho ďalšia generácia je agresívnejšia než predchádzajúca.

Podľa Williama prechádza EBV štyrmi štádiami:

  1. štádium – nečinná fáza, v ktorom vírus koluje v krvnom obehu, pomaly sa replikuje a vyčkáva na svoju príležitosť, keď je človek celé týždne fyzicky vyčerpaný, chýbajú mú nevyhnutné živiny (ako sú zinok alebo vitamín B12), prežíva emočnú traumu, alebo prechádza hormonálnymi poruchami (napr. v puberte, počas tehotenstva alebo menopauzy).
  2. štádium – sa prejavuje v podobe mononukleózy. Počas tohto štádia sa imunitný systém púšťa do boja s vírusom, avšak EBV si hľadá dlhodobé sídlo a pobudne v jednom alebo viacerých dôležitých orgánoch, zvyčajne v pečeni alebo slezine, pretože v nich sa hromadí ortuť, dioxíny a iné toxíny.
  3. štádium – ak sa vírus dostane do pečene, sleziny alebo iného orgánu, uhniezdi sa tam, avšak lekár ho v krvi už nezistia a vírus uniká pozornosti. EBV vírus však naďalej produkuje toxíny, ktoré postupne spôsobujú hepatitídu C, nadúvanie a zápchu, lupus, rôzne ochorenia štítnej žľazy vrátane rakoviny.
  4. štádium – posledným cieľom EBV je opustiť štítnu žľazu a zaútočiť na centrálny nervový systém. Jeho dôsledkom sú choroby ako: chronický únavový syndróm, fibromyalgia, tinitus (hučanie v ušiach), závrat a Meniérova choroba, ako aj zápal bludného nervu s ďalšími následnými symptómami.

Keďže sa tento vírus prenáša veľmi jednoducho a zisťuje sa ťažko – a navyše spôsobuje množstvo záhadných ťažkostí – je pochopiteľné, že vo vás vyvoláva skľučujúci pocit. No poteším vás, pretože existuje viacero prírodných neinvazívnych spôsobov ako sa EBV vírusu zbaviť, medzi ktoré patrí: viacero liečivých bylín a potravín a samozrejme aj opatrenia na zmenu životného štýlu a ovládanie stresu. V našej poradni sa zaoberáme nielen výživovými odporúčaniami, ale aj komplexnou detoxikácou organizmu a celkovým nastavením rovnováhy v organizme využívaním viacerých terapeutických postupov.

Autor: Ing. Zoltán Németh