Molekulárny vodík – najúčinnejší antioxidant

Molekulárny vodík obsadzuje v súčasnosti prvé miesta na poli lekárskeho výskumu. Existuje veľké množstvo vedeckých štúdií, v ktorých sa vedci zaoberajú mechanizmami oxidačného stresu a s ním súvisiacimi chronickými zápalovými a degeneratívnymi ochoreniami, vrátane prejavov zrýchleného starnutia. Japonskými vedcami bolo zistené, že molekulárny vodík sa javí ako najúčinnejší antioxidant, pretože je schopný veľmi rýchlo preniknúť všetkými biologickými membránami do všetkých tkanív a buniek, vrátane tkaniva mozgového. Na rozdiel od mnohých iných antioxidantov, je schopný aj difúzie do všetkých bunkových štruktúr.

Aplikácia molekulárneho vodíka je možná prostredníctvom inhalácie alebo orálne napríklad prostredníctvom vody obohatenej o vodík. Takto upravenú vodu možno pripraviť vo vodnom ionizátore, čo je vo svojej podstate elektrolyzér, ktorý produkuje elektrolyzovanú redukovanú vodu. Zároveň tieto prístroje dokážu vodu kvalitne filtrovať, čo je taktiež dôležité. (Pozn.: Viac informácií o ionizátoroch vody a generátoroch molekulárneho vodíku si môžete prečítať tu: https://www.naturopatickaporadna.sk/zdrava-voda)

Vzhľadom k veľmi malej veľkosti vodíka (0,24 nanometrov – 0,24 bilióntina metra) sa šíri po celom tele v sekundách a preniká do všetkých tkanív, buniek a bunkových zložiek. Týmto vodík poskytuje rýchlu ochranu pred poškodením voľnými radikálmi a oxidatívnym stresom. Vďaka veľkosti vodíkových molekúl môže poskytnúť ochranu ako vo vnútri, tak i mimo buniek. To zahŕňa bunkové membrány, vnútorné bunkové prostredie, mimobunkovú tekutinu, plazmu, ostatné vonkajšie povrchy buniek, orgánov a všetkých tkanív, vrátane mozgového tkaniva, kam preniká cez krvno-mozgovú bariéru. Vodík, ako jeden z mála antioxidantov, je schopný difúzie do cytosolu, k jadrovej DNA a mitochondriám v našich bunkách, kde pôsobí protektívne.

Molekulárny vodík produkuje negatívne oxidačno redukčný potenciál v tele, vďaka ktorému sa zvyšuje schopnosť organizmu bojovať s voľnými radikálmi a oxidatívnym stresom. O oxidatívnom strese hovoríme v prípade, keď sa kyslíkové a dusíkové voľné radikály hromadia v tele a poškodzujú tak bunky a tkanivá. Na druhej strane je však oxidatívna záťaž prítomná aj pri fyziologickom metabolizme. Intenzita oxidatívneho stresu sa však môže zvyšovať na nebezpečnú úroveň, pokiaľ nemá telo dostatok vlastných obranných mechanizmov. Nadmerný oxidatívny stres a s ním spojené poškodzovanie tkanív môže byť dôvodom stoviek závažných ochorení. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité udržiavať kyslíkové zlúčeniny v prijateľnej koncentrácii a regulovať tak citlivú rovnováhu medzi užitočnými koncentráciami signálnych molekúl a ich vysokými koncentráciami, ktoré vyvolávajú oxidačný stres s následnými patologickými stavmi.

Molekulárny vodík pracuje ako selektívny antioxidant, ktorý zlikviduje iba nebezpečné radikály v akejkoľvek koncentrácii, ale tie užitočné zachová. Neutralizuje v pomere jedna ku jednej hydroxylové radikály a peroxynitrity, ktoré sú zodpovedné za množstvo ťažkých chorôb, ako napr. rakovina, Alzheimerova choroba alebo roztrúsená skleróza. V roku 2011 Sanetaka Shiraho, et al., 2011 urobili významný objav a to, že vodíkové molekuly aktivujú gén zodpovedný za tvorbu antioxidačných enzýmov ako je kataláza, glutation peroxydasa a hom oxygenáza-1, ktoré sú produkované podľa aktuálnych potrieb bunky. Tieto enzýmy likvidujú obrovské množstvo všetkých voľných radikálov neselektívne. Práve tento proces je považovaný za najsilnejšiu ochranu proti oxidatívnemu stresu, ktorý má úzku súvislosť s mnohými civilizačnými ochoreniami.

Podľa posledných vedeckých štúdií môže mať molekulárny vodík pozitívny vplyv na tieto ochorenia:

 • diabetes mellitus druhého typu
 • zápal pankreasu
 • zápal pečene
 • zápal čriev
 • autoimunitné choroby (alergia, roztrúsená skleróza)
 • metabolický syndróm
 • obezita
 • regulácia krvného tlaku (hyper i hypotenzia)
 • ischemická choroba srdca
 • infarkt myokardu
 • mozgová mŕtvica
 • ateroskleróza
 • Parkinsonova choroba
 • Alzheimerova choroba
 • nespavosť 
 • glaukóm
 • nedoslýchavosť
 • zápaly kĺbov
 • posilnenie imunity
 • onkologické ochorenia
 • ochrana obličiek u zápalov, po transplantácii a pri chemoterapii

Boli zaznamenané pozitívne účinky uvoľneného molekulárneho vodíka, tak ako popisujú vedci vo svojich odborných štúdiách. Príkladom je pokles krvného tlaku, zníženie koncentrácie glukózy v krvi alebo zníženie hodnoty cholesterolu a lipidov u osôb s metabolickým syndrómom. Osoby trpiace bolestivosťou kĺbov pociťujú úľavu. U osôb trpiacich migrénami došlo k vymiznutiu týchto stavov. Ďalej ženy pocítili zníženie alebo vymiznutie príznakov spojených s predmenštruačným syndrómom a bolestivou menštruáciou. Muži si chvália zvýšenie potencie. Prejavy alergie u osôb trpiacich sennou nádchou alebo alergickým zápalom spojiviek sa tiež znížili. Po chirurgických zákrokoch dochádza k rýchlejšiemu hojeniu rán. Väčšina osôb si chváli lepšiu kvalitu spánku telesnú a duševnú sviežosť a menej únavy. Molekulárny vodík hydratuje pokožku a zlepšuje pleť. U klientov s nadváhou dochádza k redukcii telesnej hmotnosti. Bola tiež zaznamenaná rýchlejšia regenerácia svalového tkaniva po záťaži u športovcov. Molekulárny vodík eliminuje obsah kyseliny mliečnej, ktorá sa do svalu vyplavuje pri anaeróbnej záťaži a je príčinou bolestivosti z prekysleného svalstva.

V nasledujúcom videu si môžete vypočuť pozitívne skúsenosti ľudí, ktorí pijú vodu obohatenú o molekulárny vodík:

Viac informácií o ionizátoroch vody a generátoroch molekulárneho vodíku si môžete prečítať tu: https://www.naturopatickaporadna.sk/zdrava-voda

Autor článku: MUDr. Zornitza Petrova Markantová (časopis Liečiteľ, r.2019) – krátené  a doplnené o video

Zdroje:

Chien-Sheng Huang, Tomohiro Kawamura, Yoshiya Toyoda and Atsunori Nakao, 2010. Recent advances in hydrogen research as a therapeutic medical gas, in Free Radical Research, Septeber 2010, 44(9): 971-982

Sanetaka Shirahata, Takeki Hamasaki, Keisuke Haramaki, Takuro Nakamura, Masumi Abe, Hanxu Yan, Tomoya Kinjo, Noboru Nakamichi, Shigeru Kabayama, Kiichiro Teruya., 2011. Anti-diabetes effect of waterchontaining hydrogen molecule and Ptnanoparticles in MBC Proceedings 2011, 5 (Suppl 8): P18 (22 November 2011)

KINJI Ohno, Mikako Ito, Masatoshi Ichihara, Masafumi Ito, 2012 Molecular Hydrogen as an Emerging Therapeutic Medical Gas for Neurodegenerative and Other Diseases in oxidative Medicine and cellular Longevity, Review Article, Hindawi publishing Corporation, Volume 2012, Article ID353452