Očista hrubého čreva – klystír

Očista hrubého čreva je prvým krokom každej očisty organizmu, ktorú chceme vykonať. Cez steny hrubého, ale predovšetkým tenkého čreva, sa vstrebávajú živiny, vitamíny a minerály. Okrem nich sa však do organizmu dostávajú aj toxíny a iné škodliviny. Znečistené črevo vie priniesť do života veľa komplikácií. Črevo funguje ako čistička nášho tela. Žiadna čistička však nie je imúnna voči poruchám. Ak do čreva neustále privádzame materiál (jedlo a nápoje), dôjde po určitom čase k upchaniu.

Dr. Norman Walker (autor mnohých kníh o zdraví) prirovnáva telo k domu, v ktorom bývame. Aj dom potrebuje pravidelnú starostlivosť, pretože inak začne zatekať strecha, upchá sa vodovodné potrubie a pod. Rovnako je to s telom. V dôsledku  nahromadeného odpadu nevyhnutne dochádza k intoxikácií – otrave. Odpadové látky, ktoré sa z tela dokonale neodstránia, vytvárajú v čreve kvasné a hnilobné procesy, vďaka ktorým cítime rôzne zdravotné problémy.

Jedným zo spôsobov očisty hrubého čreva je klystýr. Jeho vznik siaha do dávnej minulosti. Ako ho previesť, aby mal želaný efekt? Pred jeho aplikáciou si prečítajte opovede na tieto otázky:

Kedy robiť klystír?

Ráno na lačno (najlepšie medzi piatou a siedmou hodinou, keď je hrubé črevo najaktívnejšie), večer pred spánom alebo kedykoľvek počas dňa – avšak musíte mať prázdny žalúdok.

Pre koho je klystír nevhodný?

Pre tehotné ženy, ktoré by mali zvoliť iné spôsoby očisty – napr. probiotiká, enzýmy a vlákninu.

Čo k aplikácií klystíru potrebujem?

Potrebujete irigátor (kúpite ho v akejkoľvek lekárni), hrniec na prevarenie vody a uteráky, ktoré si pod seba podložíte.

Ako postupovať pri aplikácií klystíru?

irigátor

 • Klystír nemusíte robiť v kúpeľni, môžete ho aplikovať v ktorejkoľvek miestnosti – stačí si pod seba dať uterák.
 • Do hrnca vlejte 2 litre čistej vody a nechajte ju dôjsť do bodu varu, aby ste zničili všetky baktérie a mikroorganizmy. Neužívajte viac ako 2 litre vody naraz!
 • Po vychladnutí (voda na klystír by mala byť v teplote príjemnej telu – ani teplá, ani studená) môžete nasypať do vody 2 čajové lyžičky morskej soli (1 čajová lyžička 1 liter vody) alebo použite vodu samotnú.
 • Svoj irigátor si zaveste do výšky svojich očí, keď stojíte a nalejte si doňho pripravenú vodu. Rektálnu hadičku musíte mať samozrejme uzavretú, inak vám voda vytečie preč. Keď už máte vodu v irigátore, trochu z  nej vypustite von, aby sa dostal vzduch z hadičky von.
 • Prichystajte si olej (najlepšie olivový alebo bio kokosový) a dajte si trochu oleja na prst – natrite ním rektálnu trubičku aj konečník.
 • Dajte sa do polohy ležmo na chrbáte a pomaly si zasúvajte rektálnu trubičku do konečníku. Ak vám to nepôjde, skúste zmeniť uhol trubičky. Zasuňte si ju aspoň 8 cm hlboko. Najskôr je to možno nepríjemný pocit, ale časom si na to zvyknete.
 • Uvoľnite trubičku a nechajte vodu pomaly vtiecť dovnútra. Skúste čo najviac uvoľniť ritný zvierač. Ak s klystírom začínate, otvorte rektálnu trubičku menej, aby voda netiekla prirýchlo. Ak cítite, že voda do vás nejde alebo sa voda v irigátore nemíňa, otvorte rektálnu trubičku viac alebo zmeňte uhol vloženej trubičky.
 • Ak s klystírom iba začínate, pravdepodobne na po prýkrát nezvládnete aplikovať 2 litre vody naraz. Mierny tlak je v poradku, ale v prípade nepríjemného tlaku alebo bolesti, rektálnu trubičku uzavrite a choďte sa vyprázdniť na záchod. Potom sa vráťte a skúste proces zopakovať so zvyškom vody.
 • Ideálne je, keď si po aplikácií nálevu do konečníka ľahnite na chrbát po dobu 10 sekúnd, prípadne spravíte sviečku a vydržíte v tejto polohe 30 sekúnd. Ak sviečku nezvládate, zdvihnite do výšky aspoň nohy. Potom si ľahnite na pravý bok aby ste dosiahli, že voda v čreve sa dostane ďalej a v tejto polohe vydržte čo najdlhšie (5 až 20 minút).
 • Choďte na záchod a vyprázdnite sa.
 • Celý tento postup môžete opakovať dovtedy, kým z vás nebude vychádzať iba čistá voda.
 • Po klystíre sa môžete najesť.

Čo môžem očakávať po prevedení klystíru?

Po výplachu hrubého čreva z vás bude vychádzať všetok nahromadený odpad ako zvyšky starých jedál, usadeniny alebo sliz, ktorý sa vo vás zhromažďoval dlhú dobu. Výnimkou nie sú ani parazity. Klystír však nerieši zápchu. Telo zbaví odpadu, ktorý sa vnútri nahromadil, ale ak príčiny zápchy budú pretrvávať (napr. nevhodné stravovanie), črevo sa znovu zanesie a zápchy sa vrátia.

Stačí spraviť jeden klystír a črevo bude čisté?

Jeden klystír určite nestačí – to po jeho aplikácií pochopíte aj sami. Okrem toho je počas očisty organizmu vhodné zmeniť svoje stravovacie návyky a vyvarovať sa takým druhom jedál, ktoré oragnizmus zanášajú (biela múka, cukor…). Inak by to bolo akoby ste počas vysávania zároveň vysýpali na koberec hlinu alebo iné nečistoty.