Očista nosných dutín – džala néti

Nos je hlavným orgánom, cez ktorý prijímame energiu, preto jogíni venujú očiste čelných dutín veľkú pozornosť. Keď jogín nemôže dýchať nosom, jednoducho si ho prepláchne a vyčistí technikou džala néti (nosovou sprchou). Džala néti pomáha pri chorobách nosných dutín, bolesti hlavy, problémoch so sluchom, kašli, šerosleposte, bolesti očí, kalnom zraku, zabúdaní, nedostatočnej bystrosti a podobne. Pomáha aj pri nachladnutí, nádche, keď sa púšťa krv z nosu a zastavuje padanie a šedivenie vlasov. Táto technika sa doporučuje aj ľudom, ktorí majú peľovú alergiu.

V prvom rade je potrebné kúpiť si néti konvičku, ktorá sa dá zaobstarať v obchodoch so zdravou výživou alebo v mnohých eshopoch. Okrem néti konvičky budete potrebovať morskú soľ a čistú vodu. Procedúra sa dá opakovať každý deň.

Postup očisty:

  1. Néti konvičku naplníte teplou vodou (38 – 40 stupňov).
  2. Na objem vody  v néti konvičke sa pridáva 1 odmerka morskej soli (odmerka je súčasťou néti konvičky).
  3. Po celý čas procedúry dýchajte ústami!
  4. Naplnenú konvičku si strčte do pravej nosnej dierky tak, aby vám zabrala celú plochu dierky. Nemalo by vám ostať žiadne miesto odkiaľ by mohla vytiecť voda.
  5. Nahnite sa nad umývadlo a skloňte hlavu k jednej strane. Zodvihnite konvičku do takého uhlu, aby voda mala spád.
  6. Voda sa vám začne vlievať do nosných dutín a bude vytekať druhou stranou nosa. Na malú chvíľku budete mať pocit ako by ste sa topili, ale to v zápätí prejde.
  7. Keď sa všetka voda minie, ostaňte nahnutý/á nad umývadlom a vyfúknite prebytočnú vodu z nosa von. Potom si zapchajte jednu nosnú dierku a znova vyfúknite. Tak isto vyfúknite aj druhú stranu. Je dôležité vyfúkať všetku vodu, aby nič neostalo v dutinách.
  8. Konvičku alebo fľašu znovu naplňte a celý proces opakujte s druhou nosnou dierkou.
  9. Keď si dáte do vody príliš veľa soli, môže sa stať, že sa pri preplachovaní nosu objaví bolesť hlavy. V tomto prípade pomáha, keď silno zatlačíte palcom a ukazovákom koreň nosu a bolesť odíde.
  10. Voda z dutín môže vykvapkávať ešte chvíľu po procedúre. Po výplachu nosa je vhodné na chvíľu sa predkloniť, aby prebytočná voda z dutín stiekla do nosa.

Džala néti (nosová sprcha) v praxi: