Očista pečene a žlčníku

Dôležité! Túto procedúru je možné vykonať iba ak vykonávate správnu postupnosť očíst:

1. očista hrubého čreva
2. očista obličiek
3. očista pečene a žlčníku


Z knihy Andreasa Moritza „Úžasná očista jater a žlučníku“:

Vyčistenie pečene a žlčníka od žlčových kameňov je jedným z najdôležitejších a najúčinnejších spôsobov ako si zlepšiť zdravie. Očista pečene vyžaduje šesť dní prípravy, po ktorých nasleduje 16-20 hodinové aktívne čistenie. Na odstránenie žlčových kameňov potrebujete nasledujúce položky:

  • jablková šťava (ideálne BIO) – 6 litrov
  • síran horečnatý (=Magnézium sulfát, Magnesium sulfuricum, Glauberová soľ) – 4 polievkové lyžice rozpustené v 750 ml vody
  • panenský olivový olej = z prvého studeného lisovania (Virgin, ideálne BIO) – 125 ml
  • bezprostredne ručne vytlačená šťava z grapefruitu (červený je najlepší) alebo mix pomaranč + citrón* (ideálne BIO) – 187,5 ml
  • dve nádoby (fľaše – 1l a 0,5l), z toho jedna (0,5l) uzatvárateľná

Poznámka: *Ak máte problémy s trávením grapefruitu, zvoľte namiesto neho rovnaké množstvo zmiešanej citrónovej a pomarančovej šťavy.

Príprava

Počas 6 dní vypite liter jablkového džúsu denne. (Môžete vypiť aj viac, ak máte chuť). Jablčná kyselina zmäkčuje žlčové kamene a napomáha im k lepšiemu priechodu cez žlčové kanáliky. Jablková šťava má silný čistiaci efekt. Niektorí citlivejší ľudia môžu pocítiť nafukovanie a občas sa môže vyskytnúť aj hnačka počas prvých dní. Veľká časť hnačky je vlastne stagnujúca žlč, vypustená pečeňou a žlčníkom (ak je hnedo-žltej farby). Kvasiaci efekt šťavy pomáha rozšíriť žlčové kanáliky. Ak je vám to nepríjemné, primiešajte do šťavy vodu. Pite šťavu pomaly počas celého dňa, medzi jedlami (nemiešajte s jedlom: nie tesne pred jedlom a min. 2 hodiny po jedle a dopite najneskôr do večere). Okrem toho by ste mali vypiť toľko vody ako zvyčajne.
Poznámka: Ak môžete, použite BIO šťavu. Hoci na účel čistenia poslúži každá lepšia značka priemyselne vyrobenej jablkovej šťavy, jablkového koncentrátu alebo taktiež funguje mušt. Je vhodné vypláchnuť si ústa s rozpustenou sódou bikarbónou niekoľkokrát denne, aby ste predišlo poškodeniu zubov. [V prípade intolerancie alebo alergie na jablkovú šťavu si pozrite nižšie možnosti vysvetlené v odseku Problémy s očistou na konci tejto kapitoly.]

Stravovacie odporúčania: Počas celého týždňa prípravy a očisty sa vyhnite jedlám a nápojom, ktoré sú studené alebo chladené – ochladzujú pečeň, a tým zmenšujú efektívnosť očisty. Všetky jedlá a nápoje by mali byť teplé alebo aspoň izbovej teploty. Taktiež sa vyhnite jedlám živočíšneho pôvodu, mliečnym výrobkom a praženým jedlám. Okrem toho jedzte normálne, ale neprejedajte sa.

Najlepší čas na očistu: Hlavnú a záverečnú časť očisty pečene je najlepšie vykonať cez víkend, keď nie ste pod žiadnym tlakom a máte dosť času oddychovať. Hoci očista je efektívna počas celého mesiaca, najideálnejšie je ju vykonať v období medzi splnom a novom. 6-dňová príprava môže začať 5 – 6 dní pred splnom.

Postarajte sa o očistu hrubého čreva pred a po očiste pečene (klystír). Pravidelná stolica nie je zárukou neupchatého čreva. Očista hrubého čreva pár dní pred alebo ideálne v šiesty deň prípravy, pomáha predísť alebo minimalizovať nepríjemnosti, ktoré môže spôsobiť očista pečene. Predchádza tomu, aby sa olejová zmes dostávala z tráviaceho traktu naspäť do žalúdka. Taktiež telu pomáha rýchlo sa zbaviť žlčových kamienkov. Colon hydrotherapia (odborne výplach hrubého čreva) je najrýchlejšou a najjednoduchšou metódou prípravy čreva na očistu pečene.

Čo robiť na šiesty deň pitia jablkovej šťavy: Ak ste ráno hladní, zjedzte malé raňajky, ako napr. horúce obilniny: ovsené vločky sú najlepším výberom. Vyhnite sa cukru a iným sladidlám, koreninám, mlieku, maslu, olejom, jogurtu, syru, šunke, vajciam, orechom, pečivu, studeným obilninám atď. Ovocie a ovocné šťavy sú v poriadku. Na obed zjedzte varenú alebo parenú zeleninu s bielou ryžou (prednostne Basmati) a ochuťte troškou nerafinovanej morskej alebo nerafinovanej kamennej soli. Opakujem, nekonzumujte žiadne bielkovinové jedlá, maslo a oleje, lebo vám počas očisty bude nevoľno. Po 14:00 hod. nejedzte a nepite nič (okrem vody), inak sa môže stať, že z vás neodídu žiadne kamene! Postupujte presne podľa časového rozvrhu uvedeného nižšie, aby ste mali maximálny úžitok z výplachu pečene.

Samotný výplach

Večer

18:00 – Vo fľaši (1l) rozmiešajte 4 polievkové lyžice síranu horečnatého (magnesium sulfuricum) v 750 ml vody. Toto je na štyri dávky po 187,5 ml. Teraz vypite prvú dávku. Môžete po nej vypiť niekoľko dúškov vody na zahnanie horkej chuti, alebo pridať trochu citrónovej šťavy na zlepšenie chuti. Niektorí ľudia si pomáhajú širokou slamkou, aby obišli chuťové poháriky na jazyku. Tiež pomáha, ak si po vypití roztoku umyjete zuby alebo vypláchnete ústa s roztokom sódy bikarbóny. Jedným z hlavných účinkov síranu horečnatého je rozšírenie žlčových kanálikov, a tým sa zjednoduší priechod žlčových kameňov. Navyše tiež odstraňuje odpad, ktorý by mohol brániť uvoľneniu kameňov.

20:00 – Vypite druhú dávku (187,5 ml) roztoku síranu horečnatého.

21:30 – Ak ste ešte doposiaľ nemali stolicu a neboli ste ani na colon hydrotherapii za posledných 24 hodín, urobte si vodný klystír – toto spustí sériu vyprázdnení.

21:45 – Dôkladne umyte grapefruity (alebo citróny a pomaranče). Ručne z nich vytlačte šťavu a odstráňte dužinu (preliatím cez sitko). Budete potrebovať 187,5 ml šťavy. Nalejte šťavu a 125 ml olivového oleja do fľaše (0,5 l). Poriadne uzavrite a silno pretrepte, aspoň 20 krát, nech je roztok vodnatý. Ideálne by ste mali tento koktejl vypiť o 22:00, ale ak potrebujete ísť na toaletu ešte niekoľkokrát, môžete tento krok posunúť najviac o 10 minút.

22:00 – Postavte sa k posteli (nesadnite si) a vypite zmes, ak je možné, naraz. Niektorí si pomáhajú širokou slamkou. Ak je treba, môžete si dať medzi dúškami trochu medu, čo napomáha zmesi sa skĺzavať. Ale väčšina ľudí nemá s vypitím zmesi naraz žiaden problém. Nemalo by vám to trvať dlhšie než 5 minút (len slabým a starším ľuďom môže).
IHNEĎ SI ĽAHNITE! Toto je podstatné, aby sa uvoľnili kamienky! Zhasnite svetlo a ležte na chrbte s 1-2 vankúšmi. Hlava by mala byť položená vyššie než brucho. Ak je vám táto poloha nepríjemná, ľahnite si na pravý bok a kolená pokrčte smerom k hlave. Ležte úplne nepohnute po dobu aspoň 20 minút a snažte sa nerozprávať! Upriamte pozornosť na svoju pečeň. Môžete dokonca cítiť ako kamienky putujú žlčovodmi ako guličky. Nebudete cítiť žiadnu bolesť, pretože síran horečnatý udržiava žlčovodné príchlopky doširoka roztvorené a uvoľnené, a vylúčená žlč spolu s kamienkami udržiava žlčovody klzké (toto je úplne iné, ako pri žlčníkovom záchvate, kde nie je prítomný síran horečnatý a rovnaké množstvo žlče). Snažte sa zaspať.
Ak počas noci cítite, že musíte ísť na potrebu, urobte tak. Skontrolujte, či už žlčové kamienky (farby zeleného hrášku alebo žlto-hnedé) plávajú v záchode. Je možné, že vám počas noci a rána bude nevoľno. Toto je najmä kvôli veľkému množstvu vylúčených kamienkov a toxínov z pečene a žlčníka, ktoré tlačia zmes naspäť do žalúdka. Nevoľnosť počas rána pominie.

Nasledujúce ráno

6:00-6:30 – Po prebudení, ale nie pred 6:00, vypite ďalšiu dávku roztoku síranu horečnatého (ak ste veľmi smädný, vypite predtým pohár teplej vody). Odpočívajte, čítajte alebo meditujte. Ak ste veľmi ospalí, môžete sa vrátiť do postele, hoci je najlepšie, ak telo ostane v spriamenej polohe. Väčšina ľudí sa cíti úplne v poriadku a majú chuť na jednoduché cvičenie, ako napr. jóga.

8:00-8:30 – Vypite štvrtú a poslednú dávku roztoku síranu horečnatého.

10:00-10:30 – Vypite čerstvo vylisovanú ovocnú šťavu. O pol hodiny môžete zjesť 1-2 kusy čerstvého ovocia. Hodinu potom môžete zjesť ľahké jedlo. Do večera, alebo do nasledujúceho rána by ste mali byť opäť v normálnom stave a cítiť prvé známky zlepšenia. Pokračujte v jedení ľahkých jedál počas nastávajúcich dní. Pamätajte, že vaša pečeň prešla veľkou operáciou, ale bez škodlivých následkov.

Výsledky, ktoré môžete očakávať

Počas rána a možno aj popoludnia po očiste, budete mať niekoľko vodnatých stolíc. Tieto pozostávajú najskôr zo žlčových kameňov pomiešaných so zvyškami jedla, a potom už len z kameňov a vody. Väčšina kameňov je farby zeleného hrášku a plávajú na hladine vody v toalete, pretože obsahujú zložky žlče. Kamene sú v rôznych odtieňoch zelenej a môžu byť žiarivo sfarbené a lesklé ako drahokamy. Len žlč z pečene môže spôsobiť zelenú farbu. Žlčové kamene sú rôznych veľkostí, farieb a tvarov. Bledo sfarbené kamene sú najnovšie. Do čierna sfarbené kamene sú najstaršie. Niektoré sú veľkosti hrášku a menšie, iné sú v priemere veľké dva až tri centimetre. Naraz môžu vyjsť desiatky, ba až stovky kameňov (rôznych veľkostí a farieb). Taktiež dajte pozor, aby vašej pozornosti neunikli hnedo-žlté a biele kamene. Niektoré väčšie hnedo-žlté kamene môžu klesnúť na dno toalety. Sú to zvápenatené žlčové kamene, ktoré boli uvoľnené zo žlčníka a obsahujú ťažšie toxické látky a len menšie množstvo cholesterolu. Všetky zelené a žltkavé kamene sú jemné ako tmel, vďaka pôsobeniu jablkovej šťavy.
Taktiež môžete pozorovať vrstvu bielej alebo hnedo-žltej peny plávajúcej v toalete. Pena je zložená z milióna drobných bielych ostrohranných cholesterolových kryštálov, ktoré môžu ľahko poškodiť tenký žlčovod. Zbaviť sa ich je rovnako dôležité.
Skúste od oka usúdiť, koľko kameňov ste vylúčili. Aby ste si navždy vyliečili burzitídu, bolesti chrbta, alergie a ďalšie zdravotné problémy a zabránili vzniku chorôb, musíte sa zbaviť všetkých kameňov. To môže vyžadovať najmenej šesť výplachov v intervale dvoch až troch týždňov či jedného mesiaca (nerobte očistu častejšie). Ak nemôžete robiť očistu tak často, môžete počkať dlhší čas medzi očistami. Dôležité je si zapamätať, že ak ste raz začali čistiť pečeň, pokračujte v tom dovtedy, kým už nevychádzajú žiadne kamene (počas dvoch čistení po sebe). Ponechanie pečene polovyčistenej počas dlhšieho časového obdobia (tri mesiace a dlhšie) môže spôsobiť väčšie nepríjemnosti, než vôbec žiadne čistenie.
Pečeň, ako celok, začne fungovať efektívnejšie čoskoro po prvom vyčistení a môžete si všimnúť náhle zlepšenie, niekedy v priebehu niekoľkých hodín. Bolesti sa znížia, energia sa zvýši a jasnosť mysle sa výrazne zlepší.
Avšak, počas niekoľkých dní, sa kamene zo zadnej časti pečene posunú „dopredu“ ku dvom hlavným žlčovodom vystupujúcim z pečene, čo môže spôsobiť návrat niektorých z vyššie uvedených zdravotných obtiaží. Môžete sa cítiť sklamaný, pretože zotavenie sa zdá byť len krátkodobé. Ale toto len poukazuje na to, že v pečeni sú stále kamene, pripravené na odstránenie v ďalšom kole očisty. Avšak, samoozdravné a čistiace schopnosti pečene sa výrazne zväčšia, čím sa veľmi zvýši účinnosť tohto veľmi dôležitého orgánu.
Pokiaľ sa ešte niekoľko malých kameňov pohybuje z niektorých z tisícov malých žlčovodov ku stovkám väčších žlčovodov, môžu sa spojiť do väčších kameňov a opäť vytvoriť už prekonané príznaky, ako sú bolesti chrbta, bolesti hlavy, uší, tráviace ťažkosti, plynatosť, podráždenosť, zlosť atď, aj keď to môže byť menej závažné, než tomu bolo predtým. Ak pri čistení už nevychádzajú žiadne kamene, čo sa obvykle stáva po 6 až 8 čisteniach (v ťažkých prípadoch to môže trvať dlhšie, aj 10 až 12 krát), môžete svoju pečeň považovať za vyčistenú a vo výbornom stave. Napriek tomu sa odporúča opakovať očistu pečene každých šesť mesiacov. Každé čistenie bude znamenať ďalší impulz pre pečeň a postará sa o všetky toxíny, ktoré sa medzitým nahromadili.
Poznámka: Nikdy nerobte túto očistu, keď máte akútne ochorenie, aj keď je to len obyčajné prechladnutie. Ak však trpíte chronickým ochorením, môže vyčistenie pečene byť to najlepšie, čo môžete pre seba urobiť.

Dôležité!

Prosím, čítajte pozorne:

Očista pečene je jednou z najcennejších a najúčinnejších metód opätovného získania zdravia. Nie sú s ňou spojené žiadne riziká, ak sú všetky pokyny do písmena dodržané. Berte, prosím, nasledujúce inštrukcie veľmi vážne. Mnoho ľudí postupovalo podľa receptu očisty pečene, ktorý dostali od priateľov alebo prostredníctvom internetu, a utrpeli zbytočné komplikácie. Nemali kompletné znalosti o postupe a spôsobe, akým to funguje a verili, že len vypudenie kameňov z pečene a žlčníka je dostačujúce.
Je pravdepodobné, že na ceste von sa niektoré kamene zachytia v hrubom čreve. Tieto sa dajú rýchlo odstrániť colon hydrotherapiou (odborným výplachom hrubého čreva), ktorý by sa mal v ideálnom prípade vykonať na 2. alebo 3. deň po pečeňovej očiste. Ak žlčové kamene zostanú v hrubom čreve, môžu spôsobiť podráždenie, infekciu, bolesti hlavy a brucha, nevoľnosť, problémy so štítnou žľazou atď. Tieto kamene sa môžu nakoniec stať zdrojom toxémie v tele. Ak colon hydrotherapia nie je k dispozícii tam, kde žijete, môžete si urobiť kávový klystír nasledovaný vodným klystírom. To však nezaručuje, že všetky zostávajúce kamene budú odstránené. Neexistuje žiadna rovnocenná alternatíva ku colon hydrotherapii. Ak sa uspokojíte s čímkoľvek menej účinným, než je colon hydrotherapia, rozmiešajte jednu zarovnanú lyžičku síranu horečnatého v jednom pohári teplej vody a vypite ako prvé hneď ráno v zvolený deň črevnej očisty.

Na margo očisty hrubého čreva a obličiek: Hoci samotná očista pečene môže priniesť skutočne úžasné výsledky, ideálne by sa mala vykonať až po očiste hrubého čreva a očiste obličiek – v tomto poradí. Očista hrubého čreva (pozri tiež odsek Príprava) zabezpečí, aby sa vypudené žlčové kamene ľahko odstránili z hrubého čreva. A očista obličiek zaistí, že jedy vychádzajúce z pečene pri pečeňovej očiste nijak nazaťažia tieto životne dôležité čistiace orgány. Avšak, ak ste nikdy nemali problémy s obličkami, obličkové kamene, infekcie močového mechúra atď., môžete začať so sekvenciou očista hrubého čreva – očista pečene – očista hrubého čreva. Ale určite si vyčistite obličky v neskoršej fáze. Rozhodne by ste mali urobiť očistu obličiek nejaký čas po prvých 2 až 3 očistách pečene a potom opäť po úplnom vyčistení pečene. Alebo tiež môžete vypiť šálku obličkového čaju (recept sa uvádza v knihe Úžasná očista jater a žlučníku) po dobu 2 až 3 dní po každej očiste pečene. Postupujte podľa rovnakých pokynov ako sú uvedené pre hlavnú očistu obličiek.
Ľudia, ktorých hrubé črevo je výrazne preťažené alebo ktorí trpeli v minulosti zápchou, by mali zvážiť aspoň 2 až 3 očisty hrubého čreva pred prvou očistou pečene. A pre opätovné zdôraznenie, je veľmi dôležité očistiť hrubé črevo do troch dní po dokončení každej pečeňovej očisty. Odstránenie žlčových kameňov z pečene a žlčníka môže zanechať niektoré z kameňov a iných toxických zvyškov v hrubom čreve. Pre vaše zdravie je veľmi dôležité, aby boli odstránené.

Problémy s očistou

Intolerancia jablkovej šťavy

Ak z nejakého dôvodu nemôžete konzumovať jablkovú šťavu (alebo jablká), môžete ju nahradiť nasledujúcimi bylinkami: Jin Qian Cao (Gold Coin Grass, Herba Lysimachiae) a Bupleurum (Prerastlík). Z týchto bylín sa vyrába tinktúra s obchodným názvom Gold Coin Grass (GCG), 250 ml alebo 8.5 oz. Je možné ju zakúpiť od Prime Health Products (viď. Zoznam dodávateľov na konci knihy).
Kyselina jablčná v jablkovej šťave funguje mimoriadne dobre pri rozpúšťaní stagnujúcej žlče a zmäkčovaní kameňov. Vyššie uvedené bylinky sú tiež účinné pri zmäkčení žlčových kameňov, a preto môžu byť použité ako prípravný krok pre očistu pečene, aj keď to môže trvať trochu dlhšie, než s použitím jablkovej šťavy. Správne dávkovanie tinktúry je 1 polievková lyžica (asi 15 ml) raz denne nalačno, asi 30 minút pred raňajkami. Tento režim by mal byť dodržiavaný po dobu 8-9 dní pred dňom samotnej očisty pečene.

Trpíte ochorením žlčníka alebo nemáte žlčník?

Ak trpíte ochorením žlčníka alebo vám už odstránili žlčník, budete musieť užívať Gold Coin Grass po dobu 2 – 3 týždňov (cca 1 fľaša stačí) pred pečeňovou očistou. Podrobnosti nájdete v predchádzajúcej časti.

Ľudia, ktorí by nemali konzumovať jablkovú šťavu

Niektorí ľudia môžu mať problémy s pitím jablkovej šťavy vo veľkých množstvách potrebných pre očistu pečene, ale nemusia si toho byť vedomí. Medzi nich patria ľudia trpiaci na diabetes, hypoglykémiu, kvasinkovú infekcia (Candida), rakovinu a žalúdočné vredy.
V takýchto prípadoch môže byť jablková šťava nahradená jablčnou kyselinou v kapsulách alebo v práškovej forme. Prípravné obdobie je rovnaké, ako pri pití jablkovej šťavy, s tým rozdielom, že 1 liter jablkovej šťavy je nahradený 1500 až 2000 mg jablčnej kyseliny rozriedenej v 2 pohároch teplej vody (cca 500 ml). Pite tento roztok rozdelený do malých množstiev počas dňa. Ďalšou alternatívou je nasledovanie pokynov pre tých, ktorí netolerujú jablkovú šťavu. Môžete vyskúšať kyselinu jablčnú počas jednej očisty a Gold Coin Grass počas ďalšej a uvidíte, čo u vás lepšie funguje. Potravinárska kyselina jablčná v prášku (nie pomiešaná s horčíkom alebo inými prísadami) je veľmi lacná a možno ju zakúpiť cez internet alebo v niektorých bio obchodoch so zdravou výživou.

Výplach pečene nepriniesol očakávané výsledky

V niektorých prípadoch, hoci veľmi zriedkavo, očista pečene neprináša očakávané výsledky. Toto sú hlavné dôvody a prostriedky na ich vyriešenie:

1. Je pravdepodobné, že závažná zápcha v žlčových kanálikoch vašej pečene (kvôli žlčovým kameňom) zabránila úplnému preniknutiu jablčnej šťavy pri prvom pokuse o očistu. Bylinky čínsky horec a Bupleurum pomôžu rozbiť niektoré preťaženia a môžu tým pripraviť pečeň na úspešnejšiu očistu. Tieto byliny sú pripravené ako tinktúra, ktorá sa nazýva „Chinese Bitters“ (k dispozícii prostredníctvom Prime Health Products). Správne dávkovanie tejto tinktúry je 1/2 až 1 čajová lyžička (cca 5 ml) raz denne na lačný žalúdok, asi 30 minút pred raňajkami. Tento režim je potrebné dodržiavať po dobu troch týždňov pred pitím jablkovej šťavy (alebo pred prípravou za použitia Gold Coin Grass, popísanou v predchádzajúcej časti). Prípadné nepríjemné čistiace účinky zvyčajne vymiznú po 3 – 6 dňoch. Môžu byť minimalizované metódou použitia ionizovanej vody a udržiavaním čistého hrubého čreva.

2. Nepostupovali ste presne podľa pokynov. Vynechanie ktorejkoľvek položky postupu alebo zmena dávkovania či načasovania jednotlivých stanovených krokov môže zabrániť želaným výsledkom. U niektorých jedincov výplach pečene nefunguje vôbec, ak sa najprv nevyčistí hrubé črevo. Nahromadený odpad a plyny zabraňujú olejovej zmesi v ľahkom pohybe cez črevný trakt. Najlepší čas pre črevnú sprchu je deň samotného výplachu pečene.

Bolesť hlavy alebo nevoľnosť počas prvých dní po očiste pečene

Vo väčšine prípadov sa toto stáva, ak ste nepostupovali presne podľa pokynov (viď. predchádzajúci odsek). Hoci v niekoľkých zriedkavých prípadoch sa môže stať, že žlčové kamene naďalej vychádzajú z pečene aj po ukončení výplachu. Toxíny uvoľnené z týchto kameňov môžu vstúpiť do krvného obehu a spôsobovať nepríjemné pocity. V takom prípade môže byť potrebné vypiť 118 ml jablčnej šťavy počas siedmych po sebe nasledujúcich dní alebo tak dlho, ako nepríjemné pocity po pečeňovom výplachu pretrvávajú. Vypite šťavu minimálne ½ hodiny pred raňajkami. Okrem toho môže byť potrebné opakovať črevnú sprchu na odstránenie všetkých neskôr vypudených kameňov. Okrem toho metóda čistenia tkanív (pomocou ionizovanej vody), ako už bolo uvedené vyššie, pomáha pri odstránení cirkulujúcich toxínov. Ak do termosky pridáte kúsok zázvoru, ionizovaná voda rýchlo zastaví nevoľnosť.

Nevoľnosť počas očisty

Ak ste postupovali presne podľa inštrukcií v návode, ale napriek tomu vám je počas výplachu niekedy nevoľno, prosím, neznepokojujte sa obavou, že niečo nie je v poriadku. Hoci je to zriedkavé, niekedy sa stáva, že počas noci môžete zvracať alebo mať nutkanie na zvracanie. To je spôsobené tým, žlčník vypudí žlč a žlčové kamene s takou silou, že to vrhne olej späť do žalúdka. Keď sa olej dostane späť do žalúdka, príde vám nevoľno. V takomto prípade môžete byť dokonca schopní cítiť vypudzovanie kamienkov. Nie je to ostrá bolesť, len mierne sťahy. Počas jedného z mojich 12 pečeňových výplachov som strávil mizernú noc. Ale aj napriek vyzvracaniu väčšiny olejovej zmesi, výplach bol rovnako úspešný ako všetky ostatné, ktorými som prešiel (olej už v tom okamihu dokončil svoju prácu, čím je uvoľnenie žlčových kameňov). Ak sa vám to stane, nezabudnite, že to je len jedna noc nepohodlia. Zotavenie sa z bežnej operácie žlčníka predstavuje omnoho viac mesiacov bolesti a utrpenia, pokým sa hoja jazvy.

Zdroj: Andreas MoritzUžasná očista jater a žlučníku