Parazitárne príčiny chorôb

Existuje mylná predstava, že parazity sú prítomné iba v rozvojových krajinách. Samozrejme, že tam je to bežnejšie, no aj v rozvinutých krajinách sa objavujú častejšie, ako by ste si mysleli. Podľa niektorých odhadov je dnes nakazených až 85% ľudí rôznymi druhmi parazitov, z čoho podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až polovica (3 milióny postihnutých ľudí) pripadá na črevné parazity.

Parazity sa dajú zadeliť do viacerých skupín. Dve hlavné skupiny sú helmity (červy) a protozoa (parazitické prvoky):

 • Helminty sú mnohočlánkové červy, ktoré sa nevedia množiť v ľudskom tele, ako pásomnice, mrle a škrkavky.
 • Parazitické prvoky, na druhej strane, majú len jeden článok a dokážu sa v ľudskom tele množiť, čo môže spôsobiť vážne infekcie.

Ako vôbec dostanete parazita

Parazity sa zvyčajne prenášajú na človeka, ak sa dostane do kontaktu s infikovanými fekáliami (napríklad kontaminovaná pôda, voda alebo jedlo).

Existujú tiež ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko získania parazitov. Napr.:

 • návšteva prostredia, v ktorom sa vyskytli parazity
 • miesta, kde je zlá hygiena a kanalizácia (pri jedle a vode)
 • oslabená imunita
 • chovanie zvieraťa
 • vek (deti a starší ľudia sú na nákazu náchylnejší)

Všetko uvedené môže mať vplyv na to, či a akého parazita získate. Keď už raz parazita máte, môžete ho veľmi ľahko preniesť aj na ďalších ľudí vo svojom okolí.

Prečo sú parazity nebezpečné

Ako už vyplýva z názvu, parazity žijú v nás a z nás. Keď sa naše črevá stanú domovom parazitov, ani vysoká hladina kyseliny v tráviacom trakte neochráni telo. To sa potom začína brániť prostredníctvom aktivácie imunitného systému. Niektoré parazity bránia nášmu telu absorbovať živiny z jedla, ktoré prijmeme. Okrem toho do nášho krvného obehu a lymfatického systému uvoľňujú toxíny.

Blokácia čriev bráni strave, tekutinám a plynom pohybovať sa normálnym spôsobom. Závažné infekcie môžu spôsobiť dokonca až nepriechodnosť čriev. Problém je v tom, že existencia veľkého množstva druhov parazitov, môže vyvolať celý rad symptómov a len zopár z nich má svoju podstatu v zažívaní. Preto ak ste sa rôznymi spôsobmi, no bezúspešne, pokúšali zbaviť týchto symptómov, je možné, že máte parazity.


Hlavné príznaky prítomnosti parazitov v tele

 1. Nevoľnosť alebo zvracanie
 2. Horúčka neznámeho pôvodu
 3. Bolesti žalúdka alebo čriev
 4. Zápcha, hnačka, plynatosť alebo iné príznaky podráždenia čriev
 5. Vyrážky, ekzémy, žihľavka, svrbenie v oblasti konečníka a iných častí tela
 6. Poruchy spánku
 7. Slabosť a vyčerpanosť, chudnutie
 8. Kolísanie hladiny cukru v krvi
 9. Anémia a nedostatok železa
 10. Prehnaná chuť na jedlo alebo pokles apetítu

Ako sa liečiť, keď už máte parazitov

Parazitov sa môžete zbaviť detoxikáciou podľa individuálneho detoxikačného plánu v našej naturopatickej poradni. V našej poradni sa samozrejme zaoberáme nielen odstraňovaním parazitov, ale aj ostatných záťaží v tele, t.j. komplexnou detoxikácou organizmu a celkovým nastavením rovnováhy v organizme využívaním viacerých terapeutických postupov.