Znižovanie homocysteínu

 

Sme autorizovaní poradcovia programu znižovania homocysteínu:

– pre región Nitra

– pre región Levice

 

Čo je homocysteín:

Hcy objavil de Vigneaud v roku 1932 a opísal túto látku ako toxickú aminokyselinu. Biologický význam homocysteínu určuje jeho účasť v základných životných procesoch: v hospodárení kyslíkom (bunkovom dýchaní), v riadenej tvorbe energie, jej ukladaní a využívaní, ďalej v syntéze a recyklácii niektorých kľúčových metabolitov a v rozmnožovaní buniek. Genetické programovanie a kontrola týchto procesov spätnou väzbou sú príkladom udržania stabilného vnútorného prostredia. Nemetabolizovaný Hcy preniká do krvi, kde sa hromadí a začne jeho patologické pôsobenie. Tento stav nie je ničím iným ako chronickou intoxikáciou s vážnymi dôsledkami.

Zvýšené hladiny Hcy v krvi = hyperhomocysteinémia (hyHcy) sa vyskytuje menej často kvôli genetickým, hormonálnym alebo toxickým príčinám. Najbežnejšie je zvýšenie hladiny homocysteínu spôsobené civilizačnými zmenami v strave. Je to taký rozšírený jav, že postihuje prakticky všetku dospelú populáciu a veľkú časť detí a mládeže. Vďaka nedostatku vitamínov v potravinách sa hladina Hcy v krvi zvyšuje, čo môže viesť k prepuknutiu niektorého z civilizačných ochorení (kardiovaskulárne, autoimunitné, onkologické, neurologické a ďalšie ochorenia).

znižovanie homocystínu NitraRizikové skupiny:

  • veková skupina 50 rokov a viac
  • tehotné a kojace ženy
  • ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu
  • vegáni a vegetariáni (nedostatok vitamínu B12)
  • nadmerné množstvo alkoholu a kávy
  • fajčiari
  • pacienti s chronickým zlyhaním ľadvín
  • ženy trpiace opakovanými potratmi
  • matky detí s vrodenou poruchou neurálnej trubice

Diagnostika:

Na diagnostiku slúži odber krvi v zmluvnom laboratóriu, s ktorým spolupracujeme v rámci programu, ktorý založila Mgr. Michaela Beitlová z  ČR (v spolupráci s MUDr. Karelom Erbenom, propagátorom myšlienky prevencie civilizačných chorôb za pomoci znižovania Hcy) a prostredníctvom autorizovaných poradcov rozšírila aj na územie Slovenska.

Stačí, keď nám zatelefonujete alebo napíšete a dohodneme si spolu termín odberu krvi v zmluvnom laboratóriu a zároveň aj termín stretnutia, kedy prídete s výsledkami odberu krvi do našej poradne.

Podmienky diagnostiky:

Odber krvi sa musí previesť ráno a nalačno, kontrolný odber približne v tom istom dennom čase.

Zmluvné laboratórium: synlab (Centrum zdravia Damipharm – 2. posch., Špitálska 13, Nitra) – pondelok až piatok od 09:00h do 10:00h

Vyhodnotenie:

Klienta sa pýtame na závažné chronické choroby a aktuálne potiaže, ako aj na bezprostredný cieľ, ktorý by chcel návštevou našej poradne vyriešiť. Zároveň sa pýtame na lieky, ktoré pravidelne alebo dlhodobo užíva, ako aj na stravovacie zvyklosti a životný štýl, ktorý by mohol súvisieť s aktuálnym zdravotným stavom.

Podľa výšky Hcy Vám navrhneme konkrétny plán vitamínovej suplementácie na dosiahnutie fyziologických hodnôt homocysteínu v krvi a termín kontrolného vyšetrenia obvykle po 2 až 3 mesiacoch.

Kontrola zdravotného stavu:

Kontrola zdravotného stavu sa robí cca po 2 až 3 mesiacoch, po ktorých sa hladina Hcy vracia do fyziologicky prijateľnej hodnoty, ktorá sa líši v závislosti od pohlavia a veku.

 

Kde kúpiť produkty vhodné na úpravu homocysteínu:

Pri znižovaní hladiny homocysteínu je dôležité zvoliť správne dávkovanie a produkty s vyváženou kombináciou účinných látok. Produkty firmy Wetyzo túto požiadavku spĺňajú, pričom obsahujú látky v najvyššej kvalite a vstrebateľnosti. Zakúpiť si ich môžete v eshope:

www.celostnezdravie.sk