Príčiny chorôb

Konvenčná či alopatická medicína používa pri liečení množstvo látok, ktoré nie sú prírodného pôvodu a ich vedľajšie účinky sú veľmi škodlivé pre zdravie. Zároveň sa v prevažnej miere zameriava na odstraňovanie príznakov a následkov, ale nehľadá skutočnú príčinu ochorenia. Preto sa ľudia čoraz častejšie vracajú ku koreňom medicíny – teda k alternatívnej medicíne – ktorá je postavená na dvoch základných princípoch: pôvod choroby je psychosomatický a liečba musí byť celostná (holistická).

Okrem genetických porúch, úrazov a mechanických poškodení je možné rozdeliť príčiny chorôb na:

 • choroby psychosomatického pôvodu (psychický a fyzický stres), ktoré sú takmer vždy prvotnou príčinou každej choroby a
 • choroby vyvolané záťažami z vonkajšieho prostredia, ktoré sa rôznymi cestami dostanú do organizmu človeka a sú bezprostrednou vyvolávajúcou príčinou ochorení. Sú nimi:
  • ťažké kovy,
  • chemikálie,
  • vírusy a baktérie,
  • plesne,
  • parazity.

Čo sú parazity?

Existuje mylná predstava, že parazity sú prítomné iba v rozvojových krajinách. Samozrejme, že tam je to bežnejšie, no aj v rozvinutých krajinách sa objavujú častejšie, ako by ste si mysleli. Podľa niektorých odhadov je dnes nakazených až 85% ľudí rôznymi druhmi parazitov, z čoho podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až polovica (3 milióny postihnutých ľudí) pripadá na črevné parazity.

Parazity sa dajú zadeliť do viacerých skupín. Dve hlavné skupiny sú helmity (červy) a protozoa (parazitické prvoky):

 • Helminty sú mnohočlánkové červy, ktoré sa nevedia množiť v ľudskom tele, ako pásomnice, mrle a škrkavky.
 • Parazitické prvoky, na druhej strane, majú len jeden článok a dokážu sa v ľudskom tele množiť, čo môže spôsobiť vážne infekcie.

Ako vôbec dostanete parazita?

Parazity sa zvyčajne prenášajú na človeka, ak sa dostane do kontaktu s infikovanými fekáliami (napríklad kontaminovaná pôda, voda, alebo jedlo).

Existujú tiež ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko získania parazitov. Napr.:

 • návšteva prostredia, v ktorom sa vyskytli parazity
 • miesta, kde je zlá hygiena a kanalizácia (pri jedle a vode)
 • oslabená imunita
 • chovanie zvieraťa
 • vek (deti a starší ľudia sú na nákazu náchylnejší)

Všetko uvedené môže mať vplyv na to, či a akého parazita získate. Keď už raz parazita máte, môžete ho veľmi ľahko preniesť aj na ďalších ľudí vo svojom okolí.

Prečo sú parazity nebezpečné?

Ako už vyplýva z názvu, parazity žijú v nás a z nás. Keď sa naše črevá stanú domovom parazitov, ani vysoká hladina kyseliny v tráviacom trakte neochráni telo. To sa potom začína brániť prostredníctvom aktivácie imunitného systému. Parazity bránia nášmu telu absorbovať živiny z jedla, ktoré prijmeme. Okrem toho do nášho krvného obehu a lymfatického systému uvoľňujú toxíny.

Blokácia čriev bráni strave, tekutinám a plynom pohybovať sa normálnym spôsobom. Závažné infekcie môžu spôsobiť dokonca až nepriechodnosť čriev. Problém je v tom, že existencia veľkého množstva druhov parazitov, môže vyvolať celý rad symptómov a len zopár z nich má svoju podstatu v zažívaní. Preto ak ste sa rôznymi spôsobmi, no bezúspešne, pokúšali zbaviť týchto symptómov, je možné, že máte parazity.


Hlavné príznaky prítomnosti parazitov v tele

 1. Prehnaná chuť na jedlo alebo pokles apetítu
 2. Chudnutie
 3. Bolesti žalúdka
 4. Zápcha, hnačka, plynatosť alebo iné príznaky podráždenia čriev
 5. Kolísanie hladiny cukru v krvi
 6. Ochorenia kože, akútne svrbenie v oblasti konečníka a iných častí tela
 7. Poruchy spánku
 8. Slabosť a vyčerpanosť
 9. Anémia a nedostatok železa
 10. Nevoľnosť alebo zvracanie

Ako sa liečiť, keď už máte parazitov?

Parazitov sa môžete zbaviť detoxikáciou podľa individuálneho detoxikačného plánu v našej naturopatickej poradni.

Odstraňujeme v našej naturopatickej poradni iba parazity alebo aj iné záťaže?

V našej naturopatickej poradni sa samozrejme zaoberáme nielen odstraňovaním parazitov, ale aj ostatných vyššie menovaných záťaží, t.j. komplexnou detoxikácou organizmu a celkovým nastavením rovnováhy využívaním viacerých terapeutických postupov.