Spoveď konzultantky celostného zdravia

Klienti v poradni sa ma často pýtajú, či aj ja dodržujem detoxikačné a stravovacie odporúčania, ktoré im dávam, alebo sa boja, či im nebodaj nemôže daný prírodný doplnok ublížiť (paradoxne v prípade lieku od lekára túto obavu nemajú – naopak veria lekárovi, že bez lieku už nebudú môcť žiť do konca svojho života). V prvom rade by som rada povedala, že každému dávam iba také rady, ktoré mám odskúšané na sebe alebo viem, že boli účinné u viacerých ľudí. Zároveň musím úprimne povedať, že nie som Superman ani Wonder Woman (aj keď toto tričko patrí medzi moje najobľúbenejšie), tak ako ním nie je žiadny iný naturopat, detoxikačný poradca či konzultant celostného zdravia, a preto aj ja mávam zdravotné problémy. Avšak aj vďaka nim alebo skôr vďaka mojej viere v prírodu a v moju intuíciu som vždy hľadala prírodné cesty liečby akýchkoľvek zdravotných problémov, ale hlavne som vždy pátrala po ich prvotných príčinách, ktoré častokrát korenia v našom každodennom živote – v nesprávnych stravovacích aj životných návykoch, v nefunkčných vzťahoch, nespokojnej duši a nenaplnených snoch.

Tento článok vznikol preto, aby som nielen klientom v našej poradni, ale komukoľvek, kto číta tieto riadky, povedala, že život je síce cesta, počas ktorej sa neustále učíme a áno, každý má v podstate, bez ohľadu na to, aké je jeho presvedčenie, svoju pravdu, ale najdôležitejším ukazovateľom toho, či kráčate po správnej ceste, je to, ako sa na nej cítite. Je rozdiel život iba prežívať alebo si ho naplno užívať. Keby som sa v určitých obdobiach môjho života necítila fyzicky a v ďalších zas psychicky na dne, boli by všetky moje súčasné rady iba čistou teóriou bez praxe. A hlavne nenachádzala by som sa tam, kde mám byť. Vďaka týmto osobným skúsenostiam sa viem vcítiť do trápenia mnohých z vás – aj tých, ktorí prechádzajú tým, čím v minulosti ja, aj tých, ktorí prechádzajú niečím úplne iným, pretože bez ohľadu na to, čo nás trápi, príčiny bývajú veľmi podobné a riešenia tiež.

Naše telo je s našou dušou spojené, a preto je tak dôležité nepotláčať iba symptómy chorôb, ale odstraňovať ich príčiny. Príroda nám dala všetko potrebné na to, aby sme žili šťastím a zdravým naplnený život. A to nakoľko sa od nej vzďaľujeme alebo naopak k nej približujeme rozhoduje o tom, či sme chorí alebo zdraví. Je to v podstate tak jednoduché. Ale v praxi konzumného sveta plného reklám, ktorý na nás každý deň vplýva, tak ťažké. Avšak vzďaľujeme sa nielen od prírody, ale aj od nás samotných. Nepočúvame signály nášho tela, priania našej duše, plníme predstavy ostatných a dodržujeme zakorenené vzorce, ktoré nám ubližujú. Žiaľ, väčšinou až vtedy, keď už odignorujeme všetky menšie či väčšie upozornenia, že sa rútime do „záhuby“, t.j. vtedy, keď fyzicky ochorieme alebo začneme mať panické ataky, či prežívať iné psychické trápenia, až vtedy, sa začneme preberať z letargie a prepneme z autopilota na vlastné riadenie. K úplnému vyliečeniu však podľa mňa vedie len úplná zmena kurzu…

Ten som musela zmeniť aj ja, aby som prestala brať lieky na vysoký tlak, ktoré mi dali už počas vysokej školy a povedali, že ich budem musieť brať do konca života. Aby som prestala brať lieky na alergiu, bez ktorých som dlhé roky nevedela prežiť leto. Aby som nešla na operáciu, keď som mala endometriálnu cystu na vaječníku, ale hľadala iné riešenie. Aby som neutekala po antibiotiká k lekárovi vždy, keď ochoriem a aby ma nebolievalo mesiac čo mesiac hrdlo. Aby som nebrala lieky na úzkosť, keď som začala mať depresie, panické ataky a stavy úzkosti. Ale hlavne aby som si pri tomto všetkom nielen pomáhala prírodnými prostriedkami namiesto chemických, ale aby som to zmenila. Aby som bola zdravá, nemala problémy s tlakom, alergiou a netrpela stavmi, počas ktorých nechcete ani vyjsť z postele, nieto byť medzi ľuďmi či v práci.

Keď sa teda vrátim naspäť k prvej vete tohto článku: Áno, detoxikačné a stravovacie odporúčania, ktoré dávam klientom, dodržiavam aj ja. Nie ortodoxne – aj ja si dám niečo, čo je „zakázané“, ale netvorí to podstatnú časť môjho jedálnička. Poznáte to – výnimky potvrdzujú pravidlo. Rastlinná strava dodáva telu všetky potrebné vitamíny, minerály, stopové prvky, energiu a pomáha regenerovať bunky. Denne sa do nášho tela dostáva toľko toxínov, ktoré sa v nás postupom času hromadia a spôsobujú nám pestré spektrum zdravotných problémov – zo spracovaných potravín (konzervanty, umelé sladidlá, herbicídy, pesticídy, umelé hnojivá, dusičnany, ťažké kovy), z vody (hormóny, lieky), z kozmetiky, z okolitého prostredia (z ovzdušia, z domova – farbivá, lepidlá, elektromagnetické žiarenie a pod.), nedostatkom pohybu, vysokou hladinou stresu, negatívnymi myšlienkami, nespracovanými emocionálnymi konfliktmi… Nie, nemáme sa presťahovať na Mars ani na samotu v lese, ani sa snažiť obsesívne ukontrolovať všetko, čo kupujeme, ako žijeme a ako myslíme. Ale nemali by sme to podľa mňa ani ignorovať, pretože potom skôr či neskôr ublížime sami sebe, oberieme sa o možnosť prežiť svoj život skutočne naplno – splniť si všetky svoje sny. Uspokojíme sa najskôr s drobnými zdravotnými ťažkosťami, neskôr s väčšími – veď to je normálne, to už ide s vekom, s tým sa musím zmieriť – tak mi to povedali. To je normálne – to majú aj ostatní. A sú šťastní? Plnia si svoje sny? Vstávajú každý deň s radosťou do nového dňa?

Preto je tento článok výzva pre každého, kto ho číta, a pripomienka aj pre mňa samotnú (aby som sa nevrátila tam, kde som už v živote bola a zúročila lekcie, ktoré som dostala). Nepohŕdajte prírodou – ovocím, zeleninou, bylinkami, vodou – príroda je mocná, mocnejšia než si myslíte, ale jedno jabĺčko a jedna paradajka nestačia na prečistenie pečene zaťaženej piatimi tabletkami denne. Neignorujte signály vášho vlastného tela. Robte to, čo vás naozaj baví. Zmeňte svoj život aj od základov, keď v ňom nie ste šťastní. Pátrajte po príčine svojho zdravotného problému (diagnóza nie je príčina, zápal nie je príčina…), nepotláčajte iba následky. Meňte zakorenené vzorce svojho správania a paradigmy, ktoré vám ubližujú. Nebagatelizujte svoje emocionálne konflikty a starosti (nie strach, hnev, smútok alebo iná negatívna emócia nám spôsobí zdravotný problém, ale naopak jej potlačenie). Neuspokojte sa s chabým zdravím, nenaplneným životom a nefunkčnými vzťahmi. Buďte voči sebe autentický – priznajte si, že niečo nechcete, niečo sa vám nepáči alebo čo vo vašom živote nefunguje. Plňte si svoje sny.

Autor: Mgr. Karina Kurtová