Viete, že nie všetky baktérie nám škodia?

Keď sa povie mikroorganizmy či baktérie, väčšina laikov si predstaví špinavé ruky, choroby a nákazy. Nie je to však celkom správna predstava. Z doteraz známych asi 150 000 druhov mikroorganizmov v skutočnosti len nepatrná časť ohrozuje zdravie. Väčšina baktérií a mikroorganizmov je z hľadiska života na Zemi užitočná a nenahraditeľná.
Baktérie objavil v 17. storočí Anthony van Leeuwenhoek, keď ich ako prvý človek zbadal vo vlastnoručne vyrobenom mikroskope. V 19. storočí Louis Pasteur objavil ich úlohu pri vzniku rôznych chorôb.

U ľudí nájdeme baktérie nielen na pokožke a sliznici úst, ale aj v tráviacom trakte, najmä v hrubom čreve. Ľudské baktérie milujú teplo a vlhko. Niektoré potrebujú na svoj rast kyslík a vyskytujú sa preto na koži alebo v dýchacom systéme. Hlboko v tkanivách, v zažívacom trakte alebo vo vnútri rán sú – naopak – baktérie, ktoré kyslík neznášajú. „Dobré“ baktérie chránia sliznice a bránia ich proti škodlivým susedom a nežiaducim návštevám. Ak ich však napr. prehnanou hygienou oslabíme, „zlí hostia“ sa ihneď nasťahujú a spôsobia nám zápaly, plesňové ochorenia či iné nepríjemnosti.

Baktérie vyvolávajúce choroby voláme patogénne. Podľa tvaru ich delíme na tri hlavné skupiny:

• koky (guľovité),

• bacily (tyčinkovité) a

• spirochety (špirálovité).

Hoci sa im všemožne snažíme vyhnúť, prehnané bránenie kontaktu s baktériami by naše telo v boji proti chorobám oslabilo. Rovnováha medzi mikroorganizmami a človekom sa nastavovala niekoľko sto miliónov rokov a tento proces prebieha aj dnes. Stály styk s mikroorganizmami učí náš imunitný systém reagovať na „votrelcov“. Keď malé deti oblizujú predmety a jedia piesok, budujú tým základy svojej imunity. Odborníci si dokonca myslia, že prekonať v detstve relatívne bezpečné infekčné choroby je okrem iného veľmi užitočné aj proti neskoršiemu ochoreniu na cukrovku či leukémiu. Rozumné a vyvážené vystavovanie vplyvom rôznych bacilov odmalička je dôležité aj na získanie odolnosti voči alergickému ochoreniu ako je astma, senná nádcha či ekzémy.

Niektoré baktérie slúžia človeku priamym spôsobom. Využívame ich v potravinárstve – napr. pri výrobe piva, vína, syrov, jogurtov. Spomínané dobré baktérie obsahujú probiotiká – tak označujeme látky „pre život“ (opakom sú antibiotiká zamerané proti baktériám). Živé kultúry obsiahnuté v probiotikách (najčastejšie laktobacily a bifidobaktérie) prijímame potravou a stávajú sa súčasťou našej črevnej mikroflóry. Tam plnia nenahraditeľnú funkciu – pôsobia lokálne na črevo, ale aj celkovo na organizmus. Medzi ich lokálne účinky patria: optimalizovanie trávenia, znižovanie obsahu enzýmov, ktoré sa zúčastňujú na tvorbe karcinogénov tráviaceho traktu, obmedzovanie zápchy, ulceratívnej kolitídy, hnačky a iných črevných ochorení. Na celý organizmus pôsobia tým, že zvyšujú jeho imunitnú odpoveď a celkovú obranyschopnosť, znižujú obsah cholesterolu v krvi, zvyšujú vstrebávanie minerálnych látok a stopových prvkov z potravy, produkujú vitamíny (K a B12), bránia premene žlčových kyselín na sekundárne karcinogénne metabolity, skvasujú mliečny cukor laktózu, čím uľahčujú trávenie mlieka a kolonizáciou buniek črevnej výstelky bránia prichyteniu choroboplodných mikroorganizmov na povrchu črevnej sliznice.

V mnohých prípadoch sa ich účinnosť zvyšuje kombináciou so stravou bohatou na vlákniny, vitamíny a iné látky s antioxidačnými účinkami (vitamíny A, E, organický selén). Probiotické kultúry sa odporúčajú aj na preliečenie tráviaceho traktu po liečbe antibiotikami. Práve vtedy sa totiž spúšťa bludný kruh: antibiotiká okrem vyničenia patogénnych baktérií zničia aj probiotické kultúry v črevách; tým sa naruší imunita organizmu, čo často vedie k ďalšiemu ochoreniu. Nezriedka lekár znova nasadí antibiotiká a takto to ide dokola. My si však môžeme regulovať zloženie svojej črevnej mikroflóry sami – pravidelnou konzumáciou poživatín s probiotickými baktériami (jogurt, kefírové mlieko, acidofilné mlieko a podobne) alebo pomocou farmaceutických preparátov.

Zdroj: hnonline.sk
Autor: Ľubica Holická (krátené) 

V našej poradni sa zaoberáme komplexnou detoxikácou organizmu a celkovým nastavením rovnováhy v organizme využívaním viacerých terapeutických postupov.