Vírus EBV je podľa nového výskumu príčinou viacerých chronických ochorení

Ak ste niekedy mali mononukleózu, viete, aká je nepríjemná. Mononukleóza sa prenáša slinami a väčšinou ju dostanú dospievajúci. Spôsobuje extrémnu únavu, bolesť v krku, horúčku, bolesť hlavy a kožné vyrážky. Mononukleóza pochádza z vírusu Epstein-Barr (EBV). Najnovšia vedecká štúdia však ukázala, že EBV, člen rodiny herpes vírusov (HHV-4), spôsobuje aj ďalšie ochorenia, ktorých príčina bola doteraz neznáma a ktoré patria medzi tzv. „autoimunitné ochorenia“. Sú nimi: systémový lupus erythematosus, roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída, juvenilná idiopatická artritída, zápalové ochorenie čriev, celiakia a diabetes 1. typu. Len v Spojených štátoch tieto ochorenia dokopy postihujú takmer 8 miliónov ľudí.

Spomínaná štúdia bola vedená vedcami v Cincinnati Children’s Hospital Medical Center a uverejnená v časopise Nature Genetics. Štúdiu viedol Dr. John Harley, riaditeľ Centra pre autoimunitnú genomiku a etiológiu (CAGE) v Cincinnati Children’s a člen fakulty Cincinnati VA Medical Center.

Vírus EBV je extrémne častý – je ním infikovaných viac ako 95% svetovej populácie, ktorá sa ním nakazí do 20.teho roku života. Zatiaľ neexistuje žiadna očkovacia látka proti tomuto vírusu, ale vedci dúfajú, že ich zistenia povedú k ďalším štúdiám, ktoré by mohli v budúcnosti viesť k preventívnym metódam a k terapii. Táto štúdia poukazuje na to, ako môžu environmentálne faktory, vrátane vírusových alebo bakteriálnych infekcií, zlej stravy a znečistenia ovplyvňovať našu genetiku a potenciálne spôsobiť ochorenia.

„Tento objav je pravdepodobne dostatočne dôležitý, aby povzbudil mnohých ďalších vedcov z celého sveta, aby prehodnotili tento vírus u týchto chorôb,“ povedal Harley„V dôsledku toho, a za predpokladu, že iní môžu reprodukovať naše zistenia, by to mohlo viesť k terapii, spôsobom prevencie a spôsobom predvídania ochorení, ktoré teraz neexistujú.“ Tím amerických vedcov zo Cincinnati aplikoval rovnaké analytické techniky, ako pri vyššie spomínaných siedmych chorobách, a skúmal prepojenia EBV dokopy s viac ako 200 chorobami. Táto štúdia odhalila EBV ako potenciálnu príčinu mnohých ďalších chorôb, vrátane rakoviny prsníka (pozn.: silné prepojenie rakoviny prsníka s vírusom EBV objavili už dve predchádzajúce štúdie – jedna z roku 2014 a druhá z roku 2016, výsledky druhej boli publikované v EBioMedicne a bola vedená doktorom Gerbury Wulfom, MD, PhD. z oddelenia hematológie a onkológie Israel Deaconess Medical  Center): „Nemôžeme však všetky tieto choroby nasledovať, ale dúfame, že ostatní vedci to urobia.“

V priebehu rokov vedci spájali EBV s niekoľkými inými ochoreniami vrátane niektorých druhov rakoviny lymfatického systému. Po vynaložení desiatok rokov výskumu na zistenie príčin vzniku lupusu Harley hovorí, že táto štúdia predstavuje najdôležitejší objav jeho kariéry. „Bol som spoluautorom takmer 500 štúdií. Toto je dôležitejšie ako všetky ostatné dohromady. Je to vrchol mojej kariéry v lekárskom výskume,“ hovorí.

Vírus Epstein-Barr (EBV), tiež známy ako ľudský herpesvírus 4, je členom rodiny herpesových vírusov. Je to jeden z najčastejších ľudských vírusov. Keď dostanete infekciu EBV, vírus sa vo vašom tele stane latentným (neaktívnym). V niektorých prípadoch sa vírus môže opätovne aktivovať. Ľudia s oslabeným imunitným systémom majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu príznakov, ak sa EBV reaktivuje.

EBV sa ľahko šíri. Prenáša sa cez telesné tekutiny, najmä sliny. Avšak EBV sa tiež môže šíriť krvou, krvnými transfúziami, transplantáciou orgánov a spermou počas sexuálneho kontaktu. Taktiež sa šíri pomocou predmetov, ako je zubná kefka alebo pohár, ktorý nedávno použila infikovaná osoba. Vírus pravdepodobne prežije na objekte, kým je objekt vlhký.

Diagnostika EBV môže byť náročná, pretože príznaky sú podobné iným ochoreniam. EBV infekcia môže byť potvrdená krvným testom, ktorý detekuje protilátky. Asi deväť z desiatich dospelých má protilátky, ktoré dokazujú, že majú súčasnú alebo minulú EBV infekciu.

Zdroj: simplemost.com (23. 04. 2018) a cincinnatichildrens.org (16. 04. 2018)
Autor: Kate Streit
Preklad:  Mgr. Karina Kurtová

Reportáž zo Cincinnati Children’s, v ktorej vedci odhaľujú výsledky tejto štúdie, si môžete pozrieť v tomto videu: