Vitamíny D3 a K2 – zohraté duo v našom tele

Čo zabezpečuje dvojica vitamínov D3 a K2? Napríklad mineralizáciu kostí. Hlavne K2 uľahčuje normálny rast a dozrievanie kostí. Môžete si predstaviť, že si s D3 pinkajú s vápnikom ako s loptou a dávajú góly do tých správnych bránok. Ďalej sú dôležité pre reguláciu krvných doštičiek, funkcie imunitného systému, vyvážené chudnutie, tvorbu mlieka, tvorbu serotonínu (hormónu šťastia).

D3 normálne vzniká v koži vystavenej slnku. Nemusíte sa nutne opaľovať nahí – pečeni je fuk, či cholekalciferol (vitamín D3) pošle lakeť alebo chrbát. Lenže málokto v dnešnej dobe trávi deň vonku. Navyše tu máme pani zimu a dlhé mesiace slnku nevystavíme ani nos. Ďalším faktorom je používanie mydiel a detergentov pri osobnej hygiene, kedy proces vzniku D3 zo 7-dehydrocholesterolu po ožiarení UV lúčmi (trvá niekedy viac ako 30 hodín) sabotujeme.

K2 je v tukoch rozpustný vitamín, ktorý prispieva k udržaniu zdravých kostí a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. V ľudskom tele sa kosti neustále tvoria a rozrušujú. Na to, aby sa vápnik v kostiach správne zabudoval, a aby boli kosti kvalitné, je potrebný osteokalcín. Osteokalcín je schopný viazať vápnik a správne ho umiestniť a formovať len v prípade, že je prítomný dostatok vitamínu K2, ktorý ho aktivuje. Predpokladá sa, že ďalšou významnou úlohou vitamínu K2 je prevencia rakoviny a to aktiváciou proteínov, ktoré kontrolujú rast buniek v organizme. Nedostatok vitamínu K2 môže prispieť aj k obrovskému nárastu kardiovaskulárnych ochorení, osteoporózy a rakoviny, čoho sme svedkom v posledných desaťročiach. Vitamínu K2 sa po jeho objavení nepripisoval veľký význam, a tak sa stal predmetom výskumu len nedávno. Predpokladá sa, že vitamín K2 dokáže vyplavovať tukové a vápenaté usadeniny z ciev, a tak priamo pôsobí na zníženie rizika srdcovo cievnych chorôb.

Suplementácia oboch vitamínov je v poslednej dobe nevyhnutne potrebná. (pokračovanie článku pod videami)

Tieto dva vitamíny spolupracujú veľmi úzko v obrane organizmu proti mnohým nebezpečným javom ako sú: zubné kazy, antibiotiká, nedostatok slnka, vápenatenie ciev, srdcové choroby, cukrovka, osteoporóza, bolesti kĺbov, lieky, vysoký cholesterol, zápal spojiviek, nespavosť, pobyt v nezdravom prostredí, zápcha, nechutenstvo, únava, impotencia, kŕče, depresia atď.

Vitamín D3 (cholekalciferol) je v pečeni premenený na kalcidiol. Ten je akýmsi zásobníkom suroviny pre dva procesy:

1. premena na kalcitriol v obličkách – kalcitriol je dôležitý steroid, ktorý reguluje vápnik v krvi
2. premena na kalcitriol v tkanivách, kde ovplyvňuje imunitné schopnosti buniek

Prípadné prebytky sa zúčastňujú metabolických procesov a sú vylúčené. Vitamín D3 získavame najmä zo slnka a iba minimálne množstvo dokážeme prijať formou stravy. Práve preto je dôležité vitamín D3 prijímať najmä v zimnom období vo forme suplementu.

Vitamín K2-MK7 (menachinón) vie transportovať vápnik do kostí, zubov a vôbec, kam patrí. Spôsobuje zrážanlivosť krvi. Pôsobí na bielkoviny tak, že sú následne schopné viazať vápnik. K2 je v kyslej nepasterizovanej zelenine. Potom v mäse pasúcich sa zvierat. Keď ho chcete mať dostatok, musíte sa trochu snažiť. Je rozpustný v tukoch, takže niektoré diéty spôsobujú jeho nízke využitie organizmom. Okrem toho sa v potravinových zdrojoch nachádza iba v malom množstve, a preto je dôležité dopĺňať tento vitamín aj forme suplementu.

Vitamin D3 prispieva:

– k správnemu vstrebávaniu/využitiu vápnika a fosforu
– k normálnej hladine vápnika v krvi
– k udržaniu zdravých kostí a zubov
– k udržaniu správneho fungovania svalov
– k správnemu fungovaniu imunitného systému
– k deleniu buniek

Vitamin K2 prispieva:

– k správnej zrážanlivosti krvi
– k udržaniu zdravých kostí
– k regulácií rastu a rozmnožovania buniek

Vápnik spolu s vitamínmi K2 a D3 vytvárajú dokonalú súhru pre zdravie našich kostí. Aby boli pevné a odolné, potrebujeme základný stavebný materiál, a tým je vápnik viazaný vo forme kryštálu hydroxyapatitu. Avšak len jeho samotné užívanie nestačí. Na zabezpečenie rovnováhy v organizme musíme nasmerovať vápnik tam, kde je pre telo prospešný a k tomu potrebujeme tú správnu kombináciu vápnika, vitamínu K2 a vitamínu D3. Kým vitamín D zabezpečuje samotné vstrebávanie vápnika do krvi, vitamín K2 „dohliada“ na to, aby sa vápnik dostal tam, kde je potrebný (do tvrdých tkanív  – kostí a zubov), a neukladal sa v cievach a tkanivách.